REKLAMA

Prezydent podał datę i pytania do referendum

Prezydent podał datę i pytania do referendum

Dyskusja nad nową konstytucją trwa w debacie publicznej od wielu lat. Jednak w przeciągu ostatniego roku była ona szczególnie intensywna. W związku z tym prezydent Andrzej Duda postanowił przeprowadzić w tej sprawie referendum, które ma na celu zbadanie opinii publicznej na ten temat. 

REKLAMA

Prezydent złoży wniosek do Senatu o przeprowadzenie referendum w dniach 10-11 listopada 2018 roku.

W najważniejszych sprawach ustrojowych nie można decydować bez wcześniejszego zapytania obywateli o zdanie. Tą formą wypowiedzenia jest referendum – powiedział w dzisiejszym oświadczeniu Andrzej Duda.

Pytań referendalnych jest dziesięć, czyli o pięć mniej niż w proponowanej liście przedstawionej w czerwcu. Prezydent spotkał się wtedy z falą krytyki odnośnie tego, że jest ich za dużo i są zbyt skomplikowane.

Jakie pytania?

Pierwsze pytanie dotyczy tego czy w ogóle oczekujemy zmian w Konstytucji i jeśli tak, to czy będą to poprawki czy zmiana całkowita. Pojawiają się pytania odnośnie ustroju, systemu wyborczego, czy też szczególnej ochrony polskiego rolnictwa. W pytaniach, które zostały zamieszczone w referendum, pojawiają się też dotyczące tego, czy chcemy utrzymania i podkreślenia wartości chrześcijańskich oraz szczególnej ochrony rodziny. Szczególnie te ostatnie pytania budziły zastrzeżenia już ostatnim razem, ponieważ te elementy są już zawarte w obowiązującej Konstytucji. Poważne zastrzeżenia budzi też pytanie dotyczące wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO do Konstytucji.

Senat podejmie decyzję w przyszłym tygodniu na ostatnim posiedzeniu przez przerwą wakacyjną.

RZECZPOSPOLITA.PL/PREZYDENT.PL

 

REKLAMA

Komentarze