– Zgadzamy się co do wszystkich głównych celów, które Sojusz Północnoatlantycki powinien w najbliższych latach realizować – powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Stoltenberg przebywa w Warszawie w związku z wiosenną sesją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Dziś prezydent przyjął go w Belwederze.
Czaputowicz: Polska przeciwko działaniom UE osłabiającym amerykańskie sankcje wobec Iranu
– Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty – stwierdził Duda. Podkreślił także, że w obliczu zbliżającego się szczytu Sojuszu w Brukseli trzeba rozważyć kolejne decyzje mające wpływ na sprawność funkcjonowania NATO.
Prezydent powiedział też, że Polska jest zainteresowana utworzeniem w Szczecinie nowego centrum dowództwa Sojuszu. Miałoby ono usprawnić przemieszczanie sprzętu oraz wojska po Europie.
Prezydent @AndrzejDuda spotkał się w Belwederze z Sekretarzem Generalnym @NATO @jensstoltenberg.
➡ https://t.co/qItQi9rHOf pic.twitter.com/eLDGnOmLlh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 28 maja 2018
Sekretarz generalny podkreślił natomiast rolę Polski w Sojuszu. – Polska uczestniczy i przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa na wiele sposobów, w tym przeznacza 2 proc. PKB na obronność – powiedział Stoltenberg. Przypomniał także, że nasz kraj jest gospodarzem Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
– Dziękuję również Polsce za wkład, jaki wniosła do różnych misji, m.in. w Afganistanie, ale również w działalność szkoleniową NATO w Iraku, w zwalczanie terroryzmu. Dzięki temu nasi członkowie mogą się cieszyć stabilnością – oznajmił Stoltenberg.
Sekretarz poinformował też, że lipcowy szczyt Sojuszu będzie dotyczył relacji NATO z Gruzją i Ukrainą. Stwierdził też, że NATO chce ,,łączyć odstraszanie i obronność z dialogiem politycznym” z Rosją. Powiedział również, że obecnie Sojusz skupia się na relacjach z Unią Europejską.