,,Serce dla Inki” – Danuta Siedzikówna zostanie upamiętniona na Litwie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Tablica poświęcona Danucie Siedzikównie ,,Ince” zostanie umieszczona w kościele św. Michała Archanioła w Butrymańcach na Litwie. To prawdopodobnie pierwsze upamiętnienie bohaterskiej sanitariuszki poza granicami Polski.

Tablica oraz srebrne serce zostaną w lipcu przyniesione do Butrymańców przez uczestników Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno. Jednym z jej organizatorów oraz pomysłodawcą akcji ,,Serce dla Inki” jest ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk, autor książki „Danuta Siedzikówna ps. „Inka” (1928-1946). Pamięć i tożsamość”.

Pomnik Danuty Siedzikówny „Inki” stanął w jej rodzinnych stronach

– W grupie bohaterów jakimi są żołnierze wyklęci szczególne miejsce zajmuje sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuta Siedzikówna „Inka” – powiedział ks. Wąsowicz. Ta skromna dziewczyna, która zginęła w komunistycznych kazamatach w Gdańsku na ulicy Kurkowej staje się dla młodzieży współczesnej bardzo wyrazistym znakiem patriotyzmu i bohaterstwa – dodał.

– W grupie bohaterów jakimi są żołnierze wyklęci szczególne miejsce zajmuje sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuta Siedzikówna „Inka”. Ta skromna dziewczyna, która zginęła w komunistycznych kazamatach w Gdańsku na ulicy Kurkowej staje się dla młodzieży współczesnejbardzo wyrazistym znakiem patriotyzmu i bohaterstwa – ks. Jarosław Wąsowicz

 

Inicjatywa ,,Serce dla Inki” narodziła się trzy lata temu po odnalezieniu szczątków bohaterki na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Polega ona na zbieraniu od darczyńców uszkodzonej biżuterii srebrnej, która później przetapiana jest na serca. Te są umieszczane w kościołach wraz z tablicami upamiętniającymi Siedzikównę.

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY