Zaskakujące słowa prezydenta Turcji na temat Unii Europejskiej. “To nasz cel strategiczny”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

O potencjalnej akcesji Turcji do Unii Europejskiej mówi się od wielu lat. W ostatnim czasie jednak analitycy twierdzili, że struktury europejskie przestały być atrakcyjne dla Ankary, która miała zmienić swoje cele. Tymczasem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zajął zupełnie inne stanowisko. 

Wkrótce w bułgarskiej Warnie nad Morzem Czarnym odbędzie się szczyt UE – Turcja. Recep Tayyip Erdogan przed wyruszeniem w podróż stwierdził, że nadal myśli nad dołączeniem do UE.

Turcja zwróci się do Unii Europejskiej o zniesienie wszelkich przeszkód na drodze do przyznania jej członkostwa; akcesja pozostaje dla kraju “celem strategicznym” – oświadczył prezydent Turcji. Pełne przystąpienie do UE pozostaje naszym celem strategicznym – dodał.

Wciąż jednak pozostaje więcej kwestii spornych niż łączących. Erdogan zapowiedział również, że na zbliżającym się szczycie w Warnie nie omieszka poruszyć tematu kryzysu migracyjnego. Jego zdaniem przywódcy europejscy nie wywiązują się z ustaleń z Turcją, na mocy których znacznie ograniczono napływ imigrantów do Europy.

Relacje pomiędzy państwami Unii Europejskiej i Turcją uległy znacznemu pogorszeniu od czasu nieudanej próby puczu, która miała miejsce w Turcji w lipcu 2016 r.

niezalezna.pl

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY