Rusza proces ,,Nergala”. Odpowie za znieważenie godła

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przed gdańskim Sądem Okręgowym rozpocznie się dziś proces Adama Darskiego ,,Nergala”. Muzyk-satanista oskarżony jest o znieważenie polskiego godła.

Doszło do tego w 2016 r. podczas trasy koncertowej Behemotha, zespołu, którego liderem jest Darski. Nosiła ona tytuł ,,Rzeczpospolita Niewierna”. Promowała ją grafika przedstawiająca białego orła bez korony, z dorysowanymi diabelskimi rogami. Oprócz tego widniały tam węże, czaszki i odwrócony krzyż.

Oprócz ,,Nergala” na ławie oskarżonych zasiądą także Rafał W. – autor grafiki, i Maciej G., który odpowiadał za promocję trasy.

Dramatyczna relacja z muzułmańskiego ataku na polską misję

Darski i Maciej G. oskarżeni zostali o publiczne znieważenie godła Polski. Natomiast Rafał W. odpowie za udzielenie pomocy w popełnieniu tego przestępstwa. Zgodnie z artykułem 137. Kodeksu Karnego każdy, „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

W śledztwie prokuratorskim w tej sprawie brali udział biegli z zakresu heraldyki, historii i ikonografii. – Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie – poinformowała w styczniu rzecznik gdańskiej Prokuratury Okręgowej Grażyna Wawryniuk.

Adam Darski nie zgadza się z zarzutami. Twierdzi, że jego zespół jest „polskim towarem eksportowym” i dlatego nie zasługuje na prześladowanie. Pieniądze zarabiane na całym świecie przywozimy do Polski i zasilamy budżet tego kraju. (…) Czuję się Polakiem, jestem patriotą, ale to, że ja i grupa fanów, do których kieruję swoją twórczość reprezentujemy inny prąd ideologiczny nie jest i nie powinien być powodem ataków na mnie i na nasz zespół – stwierdził.

,,Nergal” jest znany z wypowiedzi i zachowań antykatolickich oraz antypolskich. Dopuścił się m.in. podarcia Biblii i znieważenia Jana Pawła II. Dotychczas sądy uniewinniały go w sprawach o obrazę uczuć religijnych.

Zobacz też.

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY