Polskie godło i flaga obok swastyki. Ambasador Polski protestuje przeciw prowokującej okładce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ wp.pl

Na stronie internetowej „The Washington Times” opublikowano opinię rabina Menachema Levine’a, który wskazuje na udział Polaków w zagładzie Żydów. Tekst opatrzono grafiką ukazującą polską flagę i godło, nad którymi widnieje symbol swastyki.

„Czemu nowe polskie prawo o Holokauście to kpina?” – taki jest tytuł felietonu, który ukazał się 20 lutego na stronie internetowej „The Washington Times”. Jego autor, rabin Menachem Levine, określa nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej mianem „zbioru sztuczek odgrywanych na prochach milionów Żydów pomordowanych w Holokauście”. W opinii Levine’a głównym celem wprowadzenia nowego prawa jest delegalizacja możliwości oskarżenia Polski o współudział w nazistowskich zbrodniach.

Rabin przyznaje, że stosowanie określenia pokroju „polskie obozy śmierci” jest błędem historycznym, co podkreślał m.in. instytut Yad Vashem. „Prawdą jest, że Polska i Polacy cierpieli pod niemiecką okupacją. W czasach okupacji, która nastąpiła po inwazji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r., Polacy byli głodzeni i niewoleni z brutalnym okrucieństwem” – pisze.

Levine podkreśla, że ok. 6,7 tys. Polaków zostało uznanych Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. „Z pewnością byli nieopisanie odważni i dobrzy Polacy. Ryzykowali własne życie, i życie tych, których kochali, przez lata chroniąc w domach i stodołach, w piwnicach i bunkrach Żydów” – pisze. „Byli zdrajcy wśród Polaków i byli bohaterowie. Były też jednak przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali.

„Holokaust był możliwy za sprawą Polaków”

„Niezależnie od tego, Yad Vashem jasno twierdzi, że to za sprawą Polaków nazistowski Holokaust był możliwy w Polsce. Bez współpracy z lokalnymi mieszkańcami, którzy czasami pasywnie obserwowali, a wielokrotnie z entuzjazmem wspierali, program masowego mordu był możliwy” – pisze rabin.

„Niemal wszystkie obozy zagłady w okupowanej Europie zostały zbudowane w Polsce. Nie było krematoriów i komór gazowych w okupowanej Francji, Belgii, Holandii, Grecji, Bułgarii, Luksemburgu, Norwegii, Danii, Czechosłowacji ani żadnym innym kraju podbitym przez niemieckich żołnierzy. Auschwitz, Birkenau, Chełmno, Majdanek, Sobibor, Treblinka i inne (obozy – red.) zostały wybudowane w Polsce. Dlaczego?” – pyta Levine i sam sobie odpowiada: „naziści wiedzieli, że Polacy od wieków są antysemitami”, i byli przekonani, że Polacy nie będą protestować przeciwko zbudowaniu na ich ziemi obozów śmierci dla Żydów. Levine dodaje, że Niemcy „rekrutowali” wśród Polaków strażników do gett i pracowników kolei do obsługi transportu Żydów.

Tekst opatrzono grafiką ukazującą polską flagę i godło, nad którymi widnieje symbol swastyki i wałek do malowania, który ma sugerować, że polskimi barwami narodowymi usiłuje się przykryć symbol III Rzeszy.

Reakcja ambasadora

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek w liście do „The Washington Times” zaprotestował przeciw wyjaśnianiu lokalizacji niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski „antysemityzmem Polaków”. Wilczek, cytując znaną badaczkę historii Holokaustu prof. Deborah Lipstadt, nazywa argumenty Levine’a „bredniami »utrwalającymi nieśmiertelny mit«, że Polacy są gorsi od Niemców”.

Przypomina, że – jak napisała prof. Lipstadt, badaczka Holokaustu związana z Uniwersytetem Emory w stanie Georgia, a w przeszłości członkini rady Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie – „wiele osób, wśród nich głównie Żydzi, wierzy w te brednie, że Niemcy stworzyli obozy śmierci w Polsce dlatego, że Polacy będą zadowoleni, widząc mordowanie Żydów. Osoby te zapominają, że dla Niemców Auschwitz był niemiecki”.

Wilczek zgadza się z autorem, że – jak pisał Wolter – „historia wymaga prawdy, a nie sztuczek”. „Dlatego musimy zapewnić, że »zastały mit« nie stanie się faktem, a Polska nie będzie oskarżana o zbrodnie nazistowskich Niemiec, których nie popełniła” – apeluje ambasador.

„Wulgarna i nie do przyjęcia”

„Poparcie bądź sprzeciw wobec polskiej ustawy antydeinfomacyjnej nie uprawnia nikogo do propagowania fałszerstw bądź nienawiści” – argumentuje Wilczek i dodaje na zakończenie, że ilustracja towarzysząca tekstowi Levine’a jest „wulgarna i nie do przyjęcia”. Przypomina, że Polska przetrwała pięć lat pod okupacją, a polski rząd na uchodźstwie i Państwo Podziemne nigdy nie przestały walczyć z nieludzką polityką nazistowskich Niemiec. Dlatego ta ilustracja „wprowadza w błąd czytelników i utrwala »zastały mit«” – pisze.

źródło:tvp info, „Washington Times”, Wprost.pl

zobacz także:

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY