Siedmioro niemieckich polityków przeciwnych Nord Stream 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Grupa niemieckich parlamentarzystów i eurodeputowanych wzywa rząd do rezygnacji z budowy gazociągu Nord Stream 2. List otwarty w tej sprawie opublikował dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Część z sygnatariuszy pisma należy do koalicji rządowej CDU/CSU. Pozostali to działacze FPD i Zielonych. Powołują się oni na zasadę unijnej solidarności. Solidarność jest słowem kluczem w konflikcie o gazociąg, który dzieli Unię Europejską – napisali.

CBOS przedstawia wyniki sondażu. Zobacz komu ufają Polacy

 

Politycy uważają, że projekt gazociągu buduje podziały w Europie. Plan budowy drugiego rosyjskiego gazociągu przez Bałtyk do Niemiec dzieli politycznie Europę i stawia pod znakiem zapytania naszą solidarność z Polską, naszymi bałtyckimi sąsiadami, Słowacją i Ukrainą, ale także Danią i Szwecją – stwierdzili.

Budowa Nord Stream 2 była w ostatnich dniach przedmiotem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła, że gazociąg nie jest zagrożeniem dla Polski, gdyż ma służyć jedynie dywersyfikacji źródeł energii. – Ja nie zgadzam się tutaj z takim podejściem, że Nord Stream 2 to jest dywersyfikacja, bo to jest gaz z tego samego źródła, tylko inną drogą – odpowiedział Morawiecki podczas wizyty w Berlinie.

Wcześniej strona polska poruszała tę sprawę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Zagadnienie to podjął też prezydent Andrzej Duda w czasie ostatniej wizyty na Litwie. – Chcę tylko wyrazić zdziwienie, że Unia Europejska, myślę przede wszystkim w tej części zachodniej, chce się uzależnić od Gazpromu. -powiedział.

 

Zobacz też.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY