To już pewne, w najbliższym czasie usunięty zostanie pomnik generała Świerczewskiego.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. wikipedia

Już w najbliższą środę nadleśnictwo Baligród rozpocznie rozbiórkę stojącego w Jabłonkach (województwo Podkarpackie) pomnika generała Armii Czerwonej Karola Świerczewskiego “Waltera”.

Pomnik znajduje się w Jabłonce od 1962 roku. Przedstawia granitowy obelisk zwieńczony piastowskim orłem, wykutym z blach czołgowych. Na obelisku widnieje podobizna generała.

Czytaj także: Konferencja IPN o dekomunizacji w Polsce. Przepychanki i protest w trakcie spotkania

Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego, zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych- komentuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Rozbiórkę pomnika planowano już od początku roku. Ostateczną decyzję przyspieszyła ustawa dekomunizacyjna, która czas na usunięcie obiektów takiego typu daje tylko do marca tego roku. Fragmenty pomnika trafią do Muzeum Pomników Propagandy, które IPN organizuje w Podborsku.

Karol Świerczewski urodził się w 1897 roku. Od 1915 roku przebywał w Moskwie, gdzie brał udział w rewolucji październikowej . Podczas wojny w 1920 roku walczył przeciwko Polsce. W 1944 roku Stalin mianował go natomiast dowódcą 1. Armii WP w Związku Sowieckim. Po zajęciu Polski gen. Świerczewski przyczynił się do wydania licznych wyroków śmierci na żołnierzy AK. 28 marca 1947 roku został natomiast śmiertelnie zraniony w zasadzce UPA, co miało miejsce właśnie w Jabłonce.

pch24.pl

Zobacz także:

 

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY