Konferencja IPN o dekomunizacji w Polsce. Przepychanki i protest w trakcie spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Instytut Pamięci Narodowej podjął działania na rzecz dekomunizacji ulic i innych obiektów nawiązujących do totalitaryzmu. W związku z tym 22 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie Patroni naszych ulic. Dekomunizacja w Warszawie i okolicach.

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odnosił się do zarzutów w sprawie ustawy dekomunizacyjnej.

W nawiązaniu do uwag, które słyszymy dzisiaj bardzo często: Po co zajmować się tą dekomunizacją? Tyle lat minęło od przemiany ustrojowej, to jest właściwie już nieistotne. Dlaczego te pomniki mają teraz znikać? Odpowiadam – one powinny znikać, mówię o pomnikach, ale też oczywiście o patronach ulic, placów, obiektów przestrzeni publicznej, bo te zmiany są konieczne, jeżeli poważnie traktujemy nasze państwo, jeżeli na serio podchodzimy do naszej niepodległości (…)

Kontynuował w odniesieniu do innych zdarzeń historycznych: Pomniki są narzędziem realizowania polityki historycznej, były i są symbolem władzy i dominacji.  Wymienił sytuacje w których Polacy usuwali pomniki rosyjskich carów jak np. Aleksandra II, a także pruskich władców takich jak Otto Bismarck czy Wilhelm II Hohenzollern.

Wśród wielu prelegentów głos zabrał również dr Maciej Korkuć Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie.

Jeżeli chcemy być ludźmi wolnymi, musimy szanować tych, którzy o wolność walczyli. Jeżeli chcemy, żeby nasza armia nas broniła w chwili, która może być zagrożeniem wolności dla nas wszystkich, musimy pokazywać, że będziemy o nich pamiętać jako społeczeństwo, a możemy to pokazać tylko w ten sposób, kiedy pokażemy, że pamiętamy o tych, którzy walczyli o wolność i nie mieszamy ich z tymi, którzy walczyli przeciwko wolności. Nie mówimy, że nam wszystko jedno.

W spotkaniu uczestniczyli również przeciwnicy ustawy dekomunizacyjnej, m.in. przedstawiciele polskiej rewolucyjnej lewicy Historia czerwona i czarno-czerwona. Przed siedzibą Przystanku Historia IPN odbył się protest w obronie tzw. Dąbrowszczaków, czyli członków XIII Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego biorących udział w  wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. W związku z tym doszło do przepychanki.

Instytut Pamięci Narodowej wskazał, że w Polsce ustawie dekomunizacyjnej podlegają 943 ulice. Samorządy mają na to czas do 2 września br.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY