Korea Płd. i Korea Płn. rozmawiają o złagodzeniu napięcia. Będzie współpraca w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. pixabay

Przedstawiciele władz Korei Płd. i Korei Płn. uzgodnili we wtorek, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego. Rozmowy toczyły się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw.

Południowokoreańskie media informują, iż po spotkaniu wydano oświadczenie, w którym zapowiedziano rozmowy na tematy wojskowe w celu zmniejszenia napięcia wzdłuż granicy.

Z oświadczenia wynika również, iż w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu oddelegowani mają zostać przedstawiciele Komitetu Olimpijskiego Korei Płn., sportowców, cheerleaderki, artystów, kibiców i zespół taekwondo, a także dziennikarzy. Seul ma im zapewnić niezbędne udogodnienia.

Południowokoreański wiceminister ds. zjednoczenia Czun Hae Sung zaproponował ponadto, by sportowcy z obu Korei maszerowali razem podczas ceremonii otwarcia i zakończenia igrzysk.

Korea Płd. zwróciła się też do Korei Płn. o zakończenie wszelkich wrogich działań, które mogą doprowadzić do wzrostu napięcia, a strona północnokoreańska zgodziła się, że należy zagwarantować “pokojowe środowisko” na Półwyspie Koreańskim.

W czasie spotkania omawiana była również kwestia programu jądrowego Korei Północnej- Broń północnokoreańska jest wycelowana tylko w Stany Zjednoczone, nie w naszych braci, Chiny czy Rosję- komentował sprawę Ri Son Gwon, szef delegacji północnokoreańskiej.

gosc.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY