1 zł za torbę foliową? Od 1 stycznia do każdej plastikowej torby będzie doliczana opłata recyklingowa

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W Nowym Roku czeka nas kilka zmian. Jedną z nich jest opłata recyklingowa. Od 1 stycznia do każdej plastikowej torby będzie doliczana opłata, która ma ograniczyć stosowanie szkodliwych toreb.

Opłata ma wynieść 20 groszy. Według rządu ograniczy to stosowanie toreb foliowych. W Polsce zużywa się ich nawet 11 mld sztuk.

Co ciekawe nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewiduje także, że opłata może wzrosnąć do 1 zł. Jest to maksymalna kwota, którą można ustalić jeśli obowiązująca stawka (20 groszy) nie wpłynie znacząco na ograniczenie stosowania foliówek.

Resort środowiska twierdzi, że opłata to “mniejsze zło” w walce z ochroną środowiska. Ministerstwo miało do wyboru dwa wyjścia. Pierwszy to wprowadzenie obowiązkowej odpłatności. Natomiast drugi to osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia toreb w przeliczeniu na mieszkańca. W 2019 roku musiałoby to być do 90 siatek na mieszkańca, a w 2025 do 40.

Dzięki wprowadzeniu nowych opłat do budżetu państwa może wpłynąć około 1,1 mld złotych. Ministerstwo jednak nie określa na co pójdą pieniądze przeznaczone z nowych opłat. W tym momencie trudno jeszcze o tym mówić, gdyż to dopiero w ustawie budżetowej na 2019 r. znajdzie się przeznaczenie tych środków. Natomiast wszyscy możemy być pewni, że zostaną one dobrze wykorzystane na potrzeby Polaków.

radiomaryja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY