Na kanale Mediów Narodowych przedstawiamy zapis z wydarzenia, które miało miejsce w Lublinie. Konferencja popularnonaukowa dotyczyła ludobójstwa na Wołyniu.
Konferencja popularnonaukowa “Ludobójstwo na Wołyniu – 74 lata później” odbyła się w sali konferencyjnej IPN w Lublinie. Konferencji towarzyszyła również wystawa Niedokończone Msze Wołyńskie. Podczas wydarzenia można było usłyszeć profesora Włodzimierza Osadczy i Prokuratora Piotra Zająca.
Włodzimierz Osadczy przedstawiał temat Sąsiad przeciw sąsiadowi – moralne i społeczne uwarunkowania zbrodni wołyńskiej. Natomiast Piotr Zając ukazał śledztwo wołyńskie IPN.
Prelegenci podczas swoich wykładów zwrócili uwagę na nie tylko na samą rzeź wołyńską. Profesor Włodzimierz Osadczy zaznaczył, że rzeź objęła swoim zasięgiem nie tylko Wołyń, ale także Zamojszczyznę i Galicję. Ludobójstwo pochłonęło przy tym ponad 150 tys. ofiar.
Prokurator Piotr Zając przedstawił natomiast proces śledztwa przeprowadzonego przez IPN. Sam proces trwa już od wielu lat, niestety nic nie wskazuje na to, aby wyciągnięto odpowiedzialność wobec osób, które były zaangażowane w ludobójstwo na Wołyniu.
Przypominamy, że Ukraina wciąż blokuje ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Polacy nie mogą brać udziału w ekshumacjach ofiar ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich.
Konferencji towarzyszyła wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie”. Wystawa jest nawiązaniem do do Krwawej Niedzieli. Był to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu. Polacy byli mordowani rzez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną.
Całość konferencji można zobaczyć na portalu YouTube, na kanale Mediów Narodowych. Zachęcamy do odsłuchania całości wykładów!