REKLAMA

Zbiórki publiczne będą poddane kontroli – rząd będzie mógł zablokować „sprzeczne z interesem państwa”

Zbiórki publiczne będą poddane kontroli – rząd będzie mógł zablokować „sprzeczne z interesem państwa”

Szef MSWiA będzie mógł arbitralnie zdecydować, czy cel danej zbiórki publicznej jest sprzeczny z interesem państwa, czy też nie. Jeśli rząd zdecyduje, że tak to minister będzie mógł zablokować każdą zbiórkę publiczną.

Ustawę opublikował na Twitterze dziennikarz Onetu, Andrzej Gajcy – Rząd będzie mógł zablokować każdą zbiórkę publiczną ze wzgl. na interes publiczny by chronić m.in. wizerunek państwa.

Brak obrazka

Jak to ma wyglądać w praktyce? Ministerstwo musi rozstrzygnąć czy cel danej zbiórki zgłoszonej na portalu rządowym nie jest sprzeczny z zasadami życia społecznego lub nie narusza ważnego interesu publicznego. Jeśli uzna, że takie okoliczności występują, to na mocy decyzji administracyjnej wykreśla informację o takiej zbiórce z portalu rządowego. Wówczas organizator w terminie trzech dni będzie mógł wskazać inny cel zbiórki i poinformować o tym resort. Jeśli tego nie zrobi, to zbiórka publiczna zostanie zablokowana, a zebrane już środki zostaną przekazane na cel wskazany przez ministra administracji.

Do MSWiA trafiła petycja, pod którą podpisało się blisko trzydzieści NGO-sów, w której wyrazili swoje zaniepokojenie zapowiadanym kierunkiem zmian. Ich zdaniem nie ma powodu do zmian w ustawie, a obecne przepisy ułatwiają obywatelom i organizacjom zbieranie środków, a organom kontrolnym sprawdzenie legalności zbiórki. Jak argumentują opozycjoniści – Można sobie przecież wyobrazić, że zapis ten posłuży do zablokowania zbiórki organizowanej przez KOD, Obywateli RP czy WOŚP.

REKLAMA

Autorzy nowelizacji przekonują jednak, że przepisy te będą miały zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, a ich celem jest m.in. ochrona wizerunku Polski, a nie bat na takie organizacje jak WOŚP.

onet.pl
REKLAMA

Komentarze