REKLAMA

Wielka dziura budżetowa. Co na to Ministerstwo Finansów?

Wielka dziura budżetowa. Co na to Ministerstwo Finansów?

Jak informuje portal „money.pl” w wyniku kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem powstanie wielka dziura budżetowa. Osiągnąć ma nawet 100 mld strat w państwowych finansach. Ministerstwo Finansów nie zamierza udzielać konkretnych odpowiedzi w tym temacie.

Nie od dziś wiadomo, że epidemia koronawirusa wywoła ogromne koszta w polskiej i światowej gospodarce. Jednakże Ministerstwo Finansów z Tadeuszem Kościńskim na czele nie udzielają jasnych odpowiedzi na nurtujące pytania obywateli. Główny ekonomista finansów pracujący w resorcie szacuje, że dziura budżetowa może osiągnąć 100 mld złotych.

Zobacz także: Łukasz Piszczek pozostaje w BVB jeszcze na rok. Wicekapitan Dortmundczyków podpisał nowy kontrakt.

„Nie chciał bym tutaj czynić jakiejś deklaracji, czy to będzie 100 miliardów, więcej czy mniej. Na bieżąco analizujemy też sytuację po stronie wpływów podatkowych. To będzie kluczowa kwestia” – powiedział Leszek Czernicki – dodając – „Wiemy dobrze, że marzec był miesiącem, kiedy te wpływy podatkowe tylko częściowo się załamały, bo lockdown jest z nami od połowy marca. Kwiecień pewnie będzie wyjątkowym miesiącem i tak naprawdę pokaże podatkowo całą skalę załamania gospodarczego”.

Sam szef resortu finansów Tadeusz Kościński informuje, że w okolicach lipca ma powstać nowelizacja budżetu, lecz nie podał żadnych konkretów – „Zgodnie z planem pod koniec czerwca, w lipcu będzie nowelizacja budżetu, oczywiście jak najpierw zmodernizujemy – nie zawiesimy – stabilizującą regułę wydatkową. Jesteśmy na etapie głębokiej pracy, musimy poczekać, co się zmieni i gdzie”.

Ministerstwo nie wyklucza przeprowadzenia korekty w tegorocznej prognozie PKB. Obecnie na rachunkach resortu finansów znajduje się kwota 90 mld złotych.

money.pl

REKLAMA

Komentarze