REKLAMA

Wielka Brytania: Rząd zrezygnuje z danych dotyczących COVID-19 wg kodu pocztowego? Chodzi o „spójność społeczną”

Wielka Brytania: Rząd zrezygnuje z danych dotyczących COVID-19 wg kodu pocztowego? Chodzi o „spójność społeczną”

Jak twierdzi Huffington Post, dane rządu brytyjskiego dotyczące zachorowań na COVID-19 według kodu pocztowego mogą nie być publikowane. Wszystko z powodu obaw samorządów, iż może to doprowadzić do stygmatyzacji niektórych społeczności.

REKLAMA

Brytyjskie samorządy obawiają się, że udostępnienie tych danych może doprowadzić do stygmatyzacji ludzi w niektórych obszarach – na przykład, jeśli w niektórych dzielnicach wyniki będą dodatnie w większym stopniu niż w innych. Obawiają się również, że może to zaszkodzić „spójności społeczności”, a zbyt szczegółowe podawanie danych może prowadzić do identyfikacji osób lub rodzin.

Problem szczegółowych danych dotyczących badań na koronawirusa znalazł się w centrum uwagi zaraz po tym, jak miasto Leicester zostało objęte lokalną kwarantanną po wybuchu epidemii.

Po długiej kłótni o „stracony tydzień”, kiedy status lokalnej epidemii nie był jeszcze jasny dla włodarzy miasta, eksperci ds. zdrowia oraz samorządowcy zaczęli uzyskiwać dostęp do szczegółowych danych. Informacje zawierały również kody pocztowe mieszkańców.

„Urzędnicy rządowi chcieli udostępnić dane do publicznej wiadomości, a pierwsza transza miała zostać upubliczniona już dwa tygodnie temu. Informacje zostały jednak wstrzymane po tym, jak samorządy wyraziły poważne obawy dotyczące danych” – podał jeden z urzędników szczebla centralnego.

Ian Hudspeth, przewodniczący rady ds. Dobrobytu społeczności Stowarzyszenia Samorządów Lokalnych, powiedział dyplomatycznie: „Od teraz więcej informacji jest dzielonych z samorządami, ale musimy również szukać ulepszenia danych dotyczących poszczególnych przypadków, w tym udostępniać dane codziennie, dodawać numery referencyjne nieruchomości i dostarczać więcej informacji o miejscach pracy. Społeczeństwo i osoby pracujące na linii frontu muszą mieć pełny obraz wpływu tego wirusa na nasze dzielnice i społeczności. Przy odpowiednich uprawnieniach, elastyczności, danych i długoterminowym finansowaniu samorządy mogą pomóc w zarządzaniu potencjalnymi epidemiami i zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.”

Zobacz także: Niemiecka prasa: Merkel ustaliła swojego następcę

źródło: huffingtonpost.co.uk

REKLAMA

Komentarze