REKLAMA

Wiceminister zdrowia: O legalnej aborcji będzie się można dowiedzieć na infolinii NFZ”

Wiceminister zdrowia: O legalnej aborcji będzie się można dowiedzieć na infolinii NFZ”

O tym, w którym szpitalu można dokonać legalnej aborcji, będzie się można dowiedzieć na infolinii NFZ. Taką informację przekazała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna”. – To świadczenie zdrowotne, które jest finansowane z pieniędzy państwa i Fundusz takie dane posiada -powiedziała.

REKLAMA

Ma to związek z nowelizacją ustawy o zawodzie lekarza i dentysty. Według nowych przepisów, lekarz będzie mógł odmówić podania informacji o miejscu, gdzie wykonywana jest aborcja, powołując się na klauzulę sumienia. Wiceminister przypomniała, że taki obowiązek nakładany na lekarzy został uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z ustawą zasadniczą.

Biedroń próbuje ratować kampanie. Wezwał kontrkandydatów do odpowiedzi na pytania

– Taka zamiana jest zasadna, bo realizuje w pełni wyrok Trybunału Konstytucyjnego. A ustawa o świadczeniach zdrowotnych mówi wyraźnie, że oddziały NFZ mają obowiązek informować każdego ubezpieczonego o rodzaju i zakresie refundowanych świadczeń, i to one posiadają wiedzę, który szpital jakie procedury wykonuje. Lekarz czy dyrektor placówki medycznej nie musi tego wiedzieć. Więc opierając się na tym przepisie, uznaliśmy, że takie informacje będą zapewnione – stwierdziła Szczurek-Żelazko.

REKLAMA

Komentarze