REKLAMA

Węgry blokują wspólne oświadczenie NATO

Węgry blokują wspólne oświadczenie NATO

Wspólne oświadczenie państw NATO ws. mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu zostało zablokowane przez Węgry. Niektóre klauzule zostały odrzucone przez NATO. Spór w tej sprawie między Węgrami, a Ukrainą trwa od dwóch lat.

Państwa NATO odrzuciły klauzule zaproponowane przez Węgry do wspólnego oświadczenia ws. węgierskiej ludności na Zakarpaciu – “Kilka propozycji włączenia klauzul, które zmusiłyby Ukrainę do ponownego przywrócenia praw, jakie należą się społeczności węgierskiej zostały odrzucone przez NATO” – poinformował węgierski MSZ, Peter Szijjarto.

Brak obrazka

Czytaj więcej: [OPINIA] Biniewski: Instytucje ograniczonego zaufania

Oświadczenie zostało przygotowywane przez ambasadorów państw członkowskich. W środę i czwartek odbywa się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej oraz sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga z władzami Ukrainy.

Spór o ludność węgierską na Zakarpaciu

Od jesieni 2017 roku trwa spór pomiędzy Ukrainą, a Węgrami o ich mniejszość narodową mieszkającą na Zakarpaciu. Węgry od tego czasu blokują w NATO działania porozumiewawcze. Konflikt zaogniła ustawa ukraińska ustawa oświatowa i językowa.

“Węgry nie porzucą węgierskiej społeczności na Zakarpaciu na rzecz geopolityki” – zaznaczył węgierski minister spraw zagranicznych.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

onet.pl

REKLAMA

Komentarze