REKLAMA

W Krakowie urodziło się dziecko po blisko dwóch miesiącach od śmierci matki

W Krakowie urodziło się dziecko po blisko dwóch miesiącach od śmierci matki

Do niezwykłego wydarzenia doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Po 56 dniach od śmierci matki urodziło się dziecko. Przez cały ten czas w fizycznie martwym ciele, dziewczynka rozwijała się wewnątrzmacicznie. Podobny przypadek miał miejsce w Czechach, gdzie matka po udarze mózgu zmarła.

Ciało uznanej za zmarłą kobiety w ciąży u której stwierdzono śmierć mózgu, zostało podtrzymywane za pomocą sztucznej aparatury. W ciągu 56 dni lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z oddziału intensywnej terapii, położniczego oraz neonatologicznego walczyli o życie dziecka.

Zobacz także: PiS znalazł rozwiązanie na kolejki w szpitalach – będą zatrudniać Ukraińców

Dziewczynka została wyciągnięta w odpowiednim czasie z macicy martwej matki poprzez cesarskie cięcie. Noworodek ważył po urodzeniu 1250 gramów. Po kilku miesiącach nadzoru nad dzieckiem lekarze postanowili na wypuszczeniu dziewczynki z szpitala.

„Daj Boże, że będzie się rozwijać w sposób właściwy i będzie szczęśliwą osobą, mimo że tak wcześnie straciła mamę” – powiedział dla TVN24 dr Wojciech Serednicki.

Do podobnego przypadku doszło niedawno w Czechach. W Brnie dziewczynka urodziła się po 117 dniach od orzeczenia śmierci jej matki. U kobiety stwierdzono śmierć mózgu po udarze. Jak w polskim przypadku, organizm przy „życiu” utrzymywała sztuczna aparatura.

TVN24/DoRzeczy

REKLAMA

Komentarze