REKLAMA

PiS znalazł rozwiązanie na kolejki w szpitalach – będą zatrudniać Ukraińców

PiS znalazł rozwiązanie na kolejki w szpitalach – będą zatrudniać Ukraińców

PiS chce zmniejszyć kolejki w polskiej służbie zdrowia zatrudniając Ukraińców. Według rządu zalew Polski pracownikami za wschodniej granicy pomoże szpitalom.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia chce nowelizować ustawę o zawodzie lekarza, tak aby ułatwić Ukraińcom podejmowania pracy w Polsce: „Dostaliśmy informacje, że zostanie pokazany podczas rozpoczynającego się na początku września Forum Ekonomicznego w Krynicy” – informuje Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Ministerstwo zaplanowało dla cudzoziemców bardzo szybką ścieżkę rozwoju. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Szpital będzie upoważniony do wydania zaświadczenie lekarzowi zza wschodniej granicy, który zna język polski. Taka osoba, po maksymalnie roku szkolenia i zaliczonym egzaminie po polsku, będzie mogła rozpocząć pracę i wykonywać zawód lekarza przez kolejne pięć lat.

Zobacz także: Ukraińcy w polskiej policji – PiS nie wyklucza otwarcia służb dla cudzoziemców

Tymczasem Ukraińcy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że rośnie liczba wniosków o pozwolenie na pobyt – tylko od początku roku aż o 12 proc. Tylko od 2010 roku do maja 2018 roku do Polski przybyło ponad 535 tysięcy Ukraińców – wynika z oficjalnych danych. Szacuje się jednak, że w Polsce może pracować ponad dwa miliony obywateli tego kraju.

dorzeczy
REKLAMA

Komentarze