REKLAMA

USA: W „Simpsonach” i „Family Guy” biali aktorzy będą dubbingować tylko białych bohaterów

USA: W „Simpsonach” i „Family Guy” biali aktorzy będą dubbingować tylko białych bohaterów

Amerykańska kreskówka „Simpsonowie” nie będzie już zatrudniała białych aktorów do podkładania głosów pod postacie z innych grup etnicznych. „Wszyscy wspólnie podjęliśmy tę decyzję. Czujemy, że to właściwe” – powiedział związany z serialem od lat aktor Hank Azaria.

REKLAMA

W piątkowym oświadczeniu producenci „Simpsonów” zadeklarowali, że biali aktorzy nie będą podkładać głosów „nie-białym” postaciom. Kreskówka „Simpsonowie”, emitowana na antenie Fox, od lat była krytykowana za to, że biały aktor Hank Azaria użyczał głosu indyjsko-amerykańskiej postaci – Apu Nahasapeemapetilonowi, właścicielowi indyjskiego sklepu spożywczego. Azaria powiedział na początku tego roku, że rezygnuje z tej roli. Wcielał się w nią od 1990 roku, czyli od samego początku jej istnienia. „Wszyscy wspólnie podjęliśmy tę decyzję. Czujemy, że to właściwe” – powiedział Azaria. „Brawo, rujnujcie dalej Simpsonów” – to posunięcie jest bez sensu. Jakoś przez ostatnich 20 lat nikomu to nie przeszkadzało” – napisał jeden z internautów.

Podobne stanowisko w tej sprawie zabrali również twórcy serialu „Family Guy”. Mike Henry, aktor wcielający się od 20 lat w postać Clevelanda Browna, powiedział: „Dubbingowanie Clevelanda Browna było dla mnie wielkim przywilejem przez 20 lat. Kocham tego bohatera, ale zgadzam się, że powinien być odgrywany przez czarnego aktora. Dlatego rezygnuję” – poinformował. Część fanów obu serialu nie są zadowoleni z decyzji producentów.

Z ról dubbingowych w serialach „Big Mouth” i „Central Park” zrezygnowały także inne białe aktorki: Jenny Slate i Kristen Bell. Według nich Bell, ​​granie tych postaci było przejawem „braku świadomości”. Obsadzenie w roli postaci mieszanego pochodzenia białej aktorki rzekomo podważa specyfikę tych osób oraz doświadczenia czarnoskórych Amerykanów.

Zobacz także: Korwin-Mikke w swoim stylu: „Ja głosować nie będę – a Państwo: jak tam sobie uważacie”

źródło: press.pl/natemat.pl/tvn24.pl

REKLAMA

Komentarze