REKLAMA

Zuckerberg zdecydował: Bezterminowa blokada kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Zuckerberg zdecydował: Bezterminowa blokada kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Założyciel Facebooka, będący także właścicielem Instagrama poinformował, że konta amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na tych platformach zostały „bezterminowo zawieszone”. – Uważamy, że zagrożenia, jakie stworzyłoby pozwolenie prezydentowi na dalsze korzystanie z naszego serwisu w tym czasie, byłyby po prostu zbyt duże – oświadczył.

W trakcie środowych zamieszek w Waszyngtonie prezydent USA zamieścił w m.in. Facebooku, Twitterze i YouTube nagranie, w którym zaapelował do demonstrujących o pokojowe zachowanie. – Odnieśliśmy przytłaczające zwycięstwo i wszyscy to wiedzą. Szczególnie strona przeciwna – zapewnił. Wszystkie trzy wymienione platformy zdecydowały się usunąć zamieszczone nagranie. Facebook i Twitter także zawiesiły konta prezydenta Trumpa.

REKLAMA

Teraz Mark Zuckerberg poinformował, że konto Donalda Trumpa na Facebooku i Instagramie zostanie zawieszone bezterminowo. Zakończenia blokady należy się spodziewać nie wcześniej niż za dwa tygodnie, „aż dokona się pokojowe przekazanie władzy”. – W kilku ostatnich latach pozwalaliśmy prezydentowi Trumpowi korzystać z naszej platformy zgodnie z naszymi zasadami, od czasu do czasu usuwając pewne treści bądź oznaczając jego posty, gdy naruszały naszą politykę. Postępowaliśmy tak, bo uważamy, że opinia publiczna ma prawo do jak najszerszego dostępu do politycznych wystąpień, nawet kontrowersyjnych. Obecny kontekst różni się jednak fundamentalnie, włączając w to wykorzystanie naszej platformy do podżegania do brutalnego buntu przeciwko demokratycznie wybranym władzom – napisał Zuckerberg.

– Szokujące wydarzenia ostatnich 24 godzin jasno wskazują, że prezydent Donald Trump zamierza wykorzystać pozostający mu czas na stanowisku, by podważyć pokojowe i zgodne z prawem przekazanie władzy swemu następcy Joe Bidenowi. Jego decyzja, by wykorzystać swą platformę raczej do wyrażenia akceptacji niż potępienia działań jego zwolenników w Kapitolu, słusznie wzburzyła ludzi w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie – stwierdził założyciel Facebooka. – Usunęliśmy wczoraj te oświadczenia, bowiem uznaliśmy, że ich efektem – i prawdopodobnie ich intencją – będzie prowokowanie dalszej przemocy – wytłumaczył.

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining…

Opublikowany przez Marka Zuckerboga Czwartek, 7 stycznia 2021

Już od pewnego czasu, w związku z przypadkami cenzury w mediach społecznościowych i niejasnych, uznaniowych blokad kont, amerykańscy konserwatyści porzucają główne serwisy na rzecz mniej znanych alternatyw. W ostatnich miesiącach, także w Polsce było głośno o radykalnym wzroście użytkowników amerykańskiej platformy Parler. Ich liczba wzrosła z 4 milionów do 10 mln. W serwisie w ostatnim czasie pojawili się znani polscy politycy i dziennikarze, głównie z kręgów prawicowych.

rmf24.pl, wirtualnemedia.pl

REKLAMA

Komentarze