REKLAMA

Teleskop kosmiczny TESS odkrył swoją pierwszą egzoplanetę

Teleskop kosmiczny TESS odkrył swoją pierwszą egzoplanetę

Kosmiczny teleskop TESS wysłany dwa lata temu przez amerykanów odkrył swoją pierwszą egzoplanetę wielkości Ziemi. Planeta ta oddalona jest od nas o 100 mln lat świetlnych. Krąży wokół gwiazdy TOI 700 w sferze zdolnej to wytworzenia się na jej powierzchni życia.

Odkryta przez kosmiczny teleskop TESS w gwiazdozbiorze Dorado egzoplaneta została przeanalizowana przez naukowców. Odkryto, że odległość w jakiej znajduje się od swojej macierzystej gwiazdy 40 % mniejszej od naszego Słońca jest obiecująca.

Zobacz także: Niemcy zapowiedziały wycofanie części żołnierzy z Iraku

Wokół gwiazdy TOI 700 oddalonej od Ziemi o około 100 mln lat świetlnych krążą razem trzy planety, lecz tylko ta jedna znajduje się w sferze, która wytworzyła, by na niej warunki zdolne do życia.

Egzoplaneta oznaczona jako TOI 700 d jest o 20 proc. większa od Ziemi, obiega gwiazdę w ciągu 37 dni, jej powierzchnia otrzymuje około 86 proc. energii, jaka pada na Ziemię ze strony Słońca.

„Odkrycie planety TOI 700 d ma dla TESS znaczenie kluczowe, a potwierdzenie jej parametrów z pomocą teleskopu kosmicznego Spitzera, który już w styczniu zakończy swoją pracę, jest finałowym potwierdzeniem stosowanych w jego przypadku metod” – powiedział szef działu astrofizyki NASA w Waszyngtonie, Paul Hertz.

W przyszłym roku na orbitę okołoziemską ma trafić kosmiczny teleskop na zwany na cześć drugiego w historii NASA jej dyrektora Jamesa Webba. Będzie on się zajmował także, poszukiwaniem kolejnych egzoplanet w tym skanował najnowsze odkrycie planety TOI 700 d.

rmf24

REKLAMA

Komentarze