REKLAMA

Niemcy zapowiedziały wycofanie części żołnierzy z Iraku

Niemcy zapowiedziały wycofanie części żołnierzy z Iraku

Niemcy zapowiedziały wycofanie części żołnierzy z Iraku – niemieccy żołnierze zostaną przerzuceni do Jordanii i Kuwejtu.

O redukcji żołnierzy poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych i obrony w Berlinie. Niemcy tym samym wycofają część swojego kontyngentu wojskowego w Iraku – dotyczy to głównie baz w Bagdadzie i At-Tadżi. W Iraku stacjonuje obecnie 120 niemieckich żołnierzy.

REKLAMA

Kilka dni temu Irak wprost chciał wydalenia wojsk USA i koalicji – w tym także Polski. Zadecydował o tym iracki parlament, który większością głosów rozwiązał umowę o bezpieczeństwie ze Stanami Zjednoczonymi. To odpowiedź na zabicie irańskiego generała Sulejmaniego.

„Rząd zobowiązuje się do odwołania swojej prośby o pomoc od międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim z powodu zakończenia operacji wojskowych w Iraku i osiągnięcia zwycięstwa”. W specjalnie opublikowanej rezolucji czytamy także, że rząd wzywa do rozwiązania porozumienia, które zostało zawarte cztery lata temu.

Przypominamy, że trwa eskalacja konfliktu na linii USA-Iran – zwiększyło je zabójstwo gen. Sulejmaniego przez Amerykanów, które zostało zlecone przez prezydenta Donalda Trumpa. W ataku zginęło osiem osób, a dziewięć zostało rannych. Śmierć generała została potwierdzona przez Gwardię Rewolucyjną.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wyjdą z Iraku? Olbrzymie zamieszanie ws. listu

REKLAMA

Komentarze