REKLAMA

Szwajcarscy lekarze apelują do seniorów: Zrzeknijcie się pomocy lekarskiej

Szwajcarscy lekarze apelują do seniorów: Zrzeknijcie się pomocy lekarskiej

Szwajcarscy lekarze zaapelowali do zakażonych koronawirusem osób „z grup wysokiego ryzyka” o wypełnianie deklaracji DNAR, czyli zrzeknęli się pomocy lekarskiej w sytuacji zagrożenia życia. Tłumaczą to zbyt dużym obłożeniem miejsc w szpitalach.

REKLAMA

DNAR (ang. Do Not Attempt Resuscitation) to deklaracja, którą podpisują pacjenci, jeżeli nie chcą, żeby w momencie zatrzymania krążenia lub ustania oddechu podejmować wobec nich reanimację. Szwajcarscy lekarze ocenili, że miejsca w szpitalach są zajęte w tak dużym stopniu w związku z koronawirusem, że powinno się zrezygnować z ratowania osób „z grup wysokiego ryzyka”.

Wśród tych grup wymienia się osoby powyżej 60. roku życia, chorych na cukrzycę lub choroby płuc i serca.

Zobacz także: Nauczanie zdalne: połowa uczniów z bólem głowy, kręgosłupa, oczu

– Nasze łóżka z certyfikatem (z intensywnej terapii – red.) są niemal w całości zajęte. Od niedawna mamy ich trochę w rezerwie, głównie dlatego, że większość szpitali przeniosła tylu lekarzy, ilu mogła, na OIOM. Ci lekarze nigdy tam nie pracowali, ale sytuacja jest krytyczna – powiedział prof. Thierry Fumeaux, były prezes stowarzyszenia Medycyny Intensywnej Terapii (SGI).

Apele lekarzy spotkały się z krytyką wspierającego osoby starsze stowarzyszenia Pro Senectute Schweiz. Organizacja oceniła, że sytuacja jest nadzwyczajna, ale nie krytyczna. Sam apel określiła jako „przesadny”. Pro Senectute od 1917 roku zajmuje się pomocą osobom starszym na terenie Szwajcarii.

euroweeklynews.com

REKLAMA

Komentarze