REKLAMA

Stoczniowcy ze Świnoujścia otrzymali wypowiedzenia

Stoczniowcy ze Świnoujścia otrzymali wypowiedzenia

W zeszłym tygodniu stoczniowcy ze Świnoujskiej spółki „Gryfia” otrzymali wypowiedzenia. Pracę straci blisko 200 pracowników. Zarząd Morskiej Stoczni Remontowej zaoferował swoim pracownikom możliwość podjęcia współpracy w bliźniaczej stoczni w Szczecinie.

REKLAMA

Zarząd Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” informował jeszcze w listopadzie o planach sprzedaży placówki. Zgodnie z umową nie może zostać ponownie przeznaczona na potrzeby produkcji statków wodnych. Oznacza to jednocześnie utratę pracy dla wszystkich pracowników oraz likwidację jedynego zakładu stoczniowego w Świnoujściu.

Zobacz także: Minister Czarnek odpowiedział KE: „Bronię wolności słowa”

„W czwartek dostaliśmy wszyscy wypowiedzenia. W tym samym dniu pan premier Morawiecki i pan minister Gowin mówili o tym, że należy ratować wszystkie miejsca pracy, że każde miejsce pracy jest na wagę złota. Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk” – komentowała sprawę Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni.

Stoczniowcy z nową ofertą?

W oświadczeniu nadesłanym do redakcji „TVN24” Zarząd „Gryfii” wyjaśnia, że likwidacja świnoujskiej stoczni ma poprawić warunki w jej bliźniaczej wersji działającej w Szczecinie.

„Działalność Zakładu w Świnoujściu w znacznym stopniu opierała się na świadczeniu usług z zakresu offshore. Wraz ze zmniejszeniem zapotrzebowania na rynku na tego typu usługi, Zakład w Świnoujściu zaczął generować poważne straty” – podaje portal „tvn24.pl”.

Stoczniowcy ze Świnoujścia są zdania, że ich stocznia jest w o wiele lepszym stanie technicznym oraz prosperuje lepiej niż ta ze Szczecina – „Naszą stocznię, która jest znakomicie zlokalizowana, prosperuje dobrze od wielu lat, likwiduje się, a zadłużoną, nierentowną, ale silniejszą politycznie stocznię w Szczecinie utrzymuje się” – powiedział Bartłomiej Szmyt z NSZZ „Solidarność”.

Praca dziesiątki kilometrów dalej

Zarząd stoczni informuje także, że dotychczasowym pracownikom zaoferowano kontynuację pracy w szczecińskiej stoczni oddalonej od Świnoujścia o blisko 100 kilometrów. Dla wielu starszych pracowników jest to skazanie na przedwczesną emeryturę.

Ponadto związki zawodowe przekazały mediom informację o ofertach dla niewielkiej grupy pracowników, co mija się z przekazem zarządu spółki. Planują również odwoływać się od tej decyzji szefostwa „Gryfii”, aby uzyskać jak dogodniejsze warunki wypowiedzenia i zabezpieczenia finansowego.

tvn24

REKLAMA

Komentarze