REKLAMA

Spotkanie przywódców krajów UE. Ważą się losy unijnego budżetu

Spotkanie przywódców krajów UE. Ważą się losy unijnego budżetu

W niedzielę doszło do spotkania przywódców państw Unii Europejskiej. W Brukseli rozpoczęły się również konsultacje pomiędzy liderami z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Portugalii i Węgier. Ważą się losy unijnego budżetu. Impas w sprawie jego ostatecznego kształtu trwa od kilku miesięcy.

REKLAMA

Trwają zakulisowe rozmowy pomiędzy przywódcami państwa Unii Europejskiej nad unijnym budżetem na lata 2021-2027. Negocjacje toczą się od piątku. W niedzielę miało się również odbyć kolejne spotkanie Rady Europejskiej, lecz dokładna godzina zebrania nadal jest nieznana. Liderzy podjęli się konsultacji w mniejszych grupach.

Zobacz także: Robert Winnicki o Ruchu Narodowym w Konfederacji: „przypomina klasyczną Endecję z lat 30-tych” [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki spotykał się z innymi przywódcami na zakulisowych rozmowach m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Kraje Grupy Wyszehradzkiej odbyły również rozmowę z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

https://twitter.com/PremierRP/status/1284858773715197954

Jak zaznaczył Premier Polski – „Z naszej perspektywy ważny jest nie tylko budżet, ale też to, kto w jaki sposób korzysta ze wspólnego wewnętrznego rynku. Wskazujemy na pełen wachlarz zależności, korzyści i strat, które niektóre państwa ponoszą i na korzyść dalszych negocjacji” – skomentował Morawiecki sytuację po konsultacjach wewnętrznych.

Przywódcy unijni rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na około 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.

tvp.info

REKLAMA

Komentarze