REKLAMA

Sensacyjne posunięcie premiera Izraela. Netanyahu wsparł węgierskiego premiera Orbana przeciwko Sorosowi

Sensacyjne posunięcie premiera Izraela. Netanyahu wsparł węgierskiego premiera Orbana przeciwko Sorosowi

REKLAMA

Na osobiste polecenie prezesa Rady Ministrów Izraela – Benjamina Netanyahu – ministerstwo spraw zagranicznych w niedzielę wycofało oświadczenie wydane poprzedniego dnia przez ambasadora tego kraju na Węgrzech, który wezwał premiera Węgier Viktora Orbána i jego partię do wstrzymania kampanii plakatowej przeciwko żydowskoamerykańskiemu finansiście George’owi Sorosowi – podał „Haaretz” – założony w 1918 r. najstarszy dziennik wydawany w Izraelu. Zdaniem ambasadora, wymierzona przeciw Sorosowi kampania plakatowa miała „napędzać antysemityzm”.

W ostatnich dniach rozpowszechniono na Węgrzech tysiące plakatów z podobizną finansisty i napisem „Nie pozwólmy Sorosowi mieć ostatniego zdania” (lub „śmiać się jako ostatni”). Tymczasem rzecznik MSZ Emmanuel Nahshon wydał oświadczenie, które uchyla się od krytyki Orbána i ostro krytykuje samego Sorosa, używając twierdzeń podobnych do tych, które zostały sformułowane przez węgierski rząd.

REKLAMA

– Izrael ubolewa nad każdym przejawem antysemityzmu w dowolnym kraju i utożsamia się ze społecznościami żydowskimi będącymi ofiarami nienawiści. To był jedyny cel oświadczenia wydanego przez ambasadora Izraela na Węgrzech – czytamy w oświadczeniu. – W żadnym wypadku jednak oświadczenie nie miało na celu krytyki działalności George’a Sorosa, który nieustannie podważał demokratycznie wybrane rządy Izraela, finansując organizacje które znieważają państwo żydowskie i starają się zaprzeczyć jego prawu do samoobrony.

Benjamin Netanyahu ma spotkać się z Orbanem w Budapeszcie 18 lipca w trakcie pierwszej wizyty premiera izraelskiego na Węgrzech w od 30 lat. Dzień po spotkaniu Netanyahu i Orbán planują razem spotkać się z władzami Czech, Słowacji i Polski.

źródło:

Dziennik Narodowy
Polub fanpage Dziennik Narodowy na Facebooku
REKLAMA

Komentarze