REKLAMA

Sejm – Będzie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Sejm – Będzie komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Wszystkie kluby poselskie zgodziły się w trakcie czwartkowego posiedzenia na powołanie komisji śledczej, która zajmie się wyłudzeniami VAT. Nie ma jednak porozumienia co do tego jakiego okresu będą dotyczyć jej prace.

Projekt uchwały jest autorstwa PiS. Przewiduje on, że prace komisji obejmą lata 2007-2015. Nad wcześniejszym, przygotowanym przez Kukiz’15, posłowie pochylali się 9 maja. Zakładał on cezurę czasową 2007-2017.. Projekt ten został jednak odrzucony.

Lasy Państwowe znów w niebezpieczeństwie?! Projekt ustawy jest bardzo niepokojący …

 

Występująca w imieniu PiS Barbara Bartuś stwierdziła, że komisja będzie musiała ,,zbadać i przeanalizować zaniedbania, zaniechanie i niekompetencje ekipy rządzącej naszym państwem w latach 2007-2015″.

– Rządy koalicji PO-PSL doprowadziły do tego, że w kraju doszło do wyłudzenia z VAT ponad 250 mld zł, roczne straty z tytułu VAT-owskich wyłudzeń, karuzeli itp. wynosiły od 30 do 50 mld zł rocznie. To jest więcej niż potrzeba na realizację programu 500+ rocznie – powiedziała. Zdaniem posłanki komisja będzie wyjaśniać ,,dlaczego i jak przez lata 2007-2015 wszyscy Polacy byli okradani przez VAT-owskich oszustów”.

My nie mówimy tutaj o 800 milionach, jak w przypadku Amber Gold, tylko mówimy o miliardach, które na oczach całego państwa polskiego, milionowych rzesz urzędników, były wyprowadzane – Marek Jakubiak

Jednak posłowie wszystkich klubów opozycyjnych są zdania, że prace komisji powinny dotyczyć także okresu sprawowania władzy przez PiS. Izabela Leszczyńska (PO) zwracała uwagę na nieprawidłowości w tym zakresie jakie miały miejsce w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. – Dlaczego kolejni ministrowie finansów w rządzie PiS pozwolili na to, żeby miliardy złotych wypływały z budżetu państwa w roku 2016, 2017 i 2018? – pytała posłanka.

Marek Jakubiak z Kukiz’15 krytykował samo istnienie podatku VAT. – Problem VAT jest problemem europejskim, bowiem jest to chory podatek, bardzo skomplikowany i życzę całej UE, aby jak najszybciej od tego idiotycznego pomysłu podatku pośredniego odstąpić – stwierdził.

Poseł odniósł się także do problemu jakim zajmować się będzie komisja. – My nie mówimy tutaj o 800 milionach, jak w przypadku Amber Gold, tylko mówimy o miliardach, które na oczach całego państwa polskiego, milionowych rzesz urzędników, były wyprowadzane – dodał. 

 

REKLAMA

Komentarze