REKLAMA

Rząd hoduje sobie kolejny bunt. Solidarność branży militarnej ogłasza gotowość do strajku

Rząd hoduje sobie kolejny bunt. Solidarność branży militarnej ogłasza gotowość do strajku

Pomimo, że przeciwko rządowi wystąpiło kilkanaście związków zawodowych z przeróżnych branż gospodarczych poczynając na rolnikach, a kończąc na górnikach to Premier Mateusz Morawiecki znajdzie się w kolejnych opałach. Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność ogłosiła gotowość do swojego strajku. Pracownicy branży militarnej czują się pomijani przez polskie władze w trakcie modernizacji armii.

REKLAMA

Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność ogłosiła swoją gotowość do rozpoczęcia ogólnokrajowego strajku. W wydanym komunikacie związkowcy z branży militarnej wskazują na pomijanie rodzimego przemysłu zbrojeniowego przy modernizacji polskiej armii. Wielokrotnie o kryzysowej sytuacji zostało poinformowane Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zobacz także: Loringhoven: „Nie rozumiem powodu opóźnienia przyjęcia mnie na ambasadora”

Zwracaliśmy uwagę, że brak właściwego zarządzania i nadzoru (w przemyśle zbrojeniowym) może doprowadzić do całkowitej degradacji naszej branży, a w konsekwencji do stopniowej likwidacji. Nasze uwagi były pomijane” – tłumaczą związkowcy z branży militarnej.

Ich zdaniem polski rząd nie ma jasnego pomysłu co do przyszłości rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Polscy przedsiębiorcy oraz pracownicy związani z tą gałęzią gospodarki wielokrotnie upominali się o zlecenia dla polskiej armii. W przypadku braku reakcji rządu na problemy zbrojeniówki zostaną przeprowadzone strajki.

Rządowy program modernizacji armii

Naprzeciw potrzebom branży zbrojeniowej wychodzi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który w miniony wtorek podczas konferencji Defence24 Day informował o planach polskiego rządu w sprawie modernizacji armii. Ponad połowa zamówień ma trafić do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Proces kupowania sprzętu dla Wojska Polskiego jest długotrwały, skomplikowany. Zbyt wiele podmiotów jest zaangażowanych w ten proces, przerzucają się odpowiedzialnością, pojawiają się jakiś kłopoty z decyzyjnością. Żeby to wszystko przełamać mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia” – poinformował minister, zapowiadając powołanie specjalnej agencji złożonej z połączenia Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Biura ds. Umów Offsetowych.

Powołanie Agencji Uzbrojenia szef MON zapowiedział wiosną 2018 roku. Wyjaśniał wówczas, że miałaby ona odpowiadać za cały cykl pozyskiwania i użytkowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji.

rmf24/pap

REKLAMA

Komentarze