Rząd hoduje sobie kolejny bunt. Solidarność branży militarnej ogłasza gotowość do strajku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. Flickr

Pomimo, że przeciwko rządowi wystąpiło kilkanaście związków zawodowych z przeróżnych branż gospodarczych poczynając na rolnikach, a kończąc na górnikach to Premier Mateusz Morawiecki znajdzie się w kolejnych opałach. Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność ogłosiła gotowość do swojego strajku. Pracownicy branży militarnej czują się pomijani przez polskie władze w trakcie modernizacji armii.

Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ Solidarność ogłosiła swoją gotowość do rozpoczęcia ogólnokrajowego strajku. W wydanym komunikacie związkowcy z branży militarnej wskazują na pomijanie rodzimego przemysłu zbrojeniowego przy modernizacji polskiej armii. Wielokrotnie o kryzysowej sytuacji zostało poinformowane Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zobacz także: Loringhoven: „Nie rozumiem powodu opóźnienia przyjęcia mnie na ambasadora”

Zwracaliśmy uwagę, że brak właściwego zarządzania i nadzoru (w przemyśle zbrojeniowym) może doprowadzić do całkowitej degradacji naszej branży, a w konsekwencji do stopniowej likwidacji. Nasze uwagi były pomijane” – tłumaczą związkowcy z branży militarnej.

Ich zdaniem polski rząd nie ma jasnego pomysłu co do przyszłości rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Polscy przedsiębiorcy oraz pracownicy związani z tą gałęzią gospodarki wielokrotnie upominali się o zlecenia dla polskiej armii. W przypadku braku reakcji rządu na problemy zbrojeniówki zostaną przeprowadzone strajki.

Rządowy program modernizacji armii

Naprzeciw potrzebom branży zbrojeniowej wychodzi Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który w miniony wtorek podczas konferencji Defence24 Day informował o planach polskiego rządu w sprawie modernizacji armii. Ponad połowa zamówień ma trafić do polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Proces kupowania sprzętu dla Wojska Polskiego jest długotrwały, skomplikowany. Zbyt wiele podmiotów jest zaangażowanych w ten proces, przerzucają się odpowiedzialnością, pojawiają się jakiś kłopoty z decyzyjnością. Żeby to wszystko przełamać mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia” – poinformował minister, zapowiadając powołanie specjalnej agencji złożonej z połączenia Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Biura ds. Umów Offsetowych.

Powołanie Agencji Uzbrojenia szef MON zapowiedział wiosną 2018 roku. Wyjaśniał wówczas, że miałaby ona odpowiadać za cały cykl pozyskiwania i użytkowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji.

rmf24/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY