REKLAMA

Rosyjscy oligarchowie ze strachu wykupują respiratory

Rosyjscy oligarchowie ze strachu wykupują respiratory

Jak podaje magazyn „The Moscow Times” rosyjscy oligarchowie ze strachu przed koronawirusem masowo zaczęli wykupować respiratory na własny użytek. W Rosji szpitale posiadają statystycznie 29 tych urządzeń na 100 tysięcy mieszkańców. Wykupione zostały wszystkie magazyny, a respiratory były ściągane z Chin, Włoch i Niemiec.

W rozmowie dziennikarzy magazynu „The Moscow Times” z jedną z majętniejszych osób w Rosji, właścicielem nieruchomości w Londynie oraz na południu Francji ustalono, że rosyjscy oligarchowie masowo wykupują respiratory.

Rosyjski milioner wyznał, że jego rodzina zakupiła już jeden z tych urządzeń i pragnie dokupić jeszcze dwa. Jednak ze względu na wysoki popyt zostali wpisani na listę oczekujących.

Zobacz także: Dżuma, czyli lektura obowiązkowa na czasy… koronawirusa [WIDEO]

Jak pisze moskiewski magazyn Rosja posiada 29 respiratorów na 100 tysięcy mieszkańców i pod tym względem plasuje się wyżej od Włoch, gdzie na taką samą liczbę obywateli przypada osiem takich urządzeń. Jednakże problemem w czasach kryzysu może, być fakt że większość respiratorów znajduję się w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Właściciele magazynów powiedzieli dziennikarzom, że wyprzedali wszystkie zapasy, a ze względu na wprowadzone restrykcje przez niektóre państwa trudno będzie uzupełnić braki. Rosja nie produkuje tych urządzeń, lecz skupuje od Chin, Niemiec i Włoch. Dwa ostatnie kraje wprowadziły zakaz rozpowszechniania respiratorów.

Bogacze urządzają w domach prowizoryczne kliniki chcąc zapewnić sobie lepszą opiekę niż ludzie skazani na publiczną służbę zdrowia. Wykupywanie i gromadzenie przez nich respiratorów może mieć poważne konsekwencje dla Rosji w jej przyszłej walce z koronawirusem.

interia/pap

REKLAMA

Komentarze