REKLAMA

Rosja kontroluje Afrykę? „To oddział bojowy, który zrobi wszystko co powie Putin”

Rosja kontroluje Afrykę? „To oddział bojowy, który zrobi wszystko co powie Putin”

REKLAMA

Putin coraz bardziej kontroluje Afrykę – alarmuje telewizja CNN. Według Amerykanów rosyjscy najemnicy są obecni w Republice Środkowoafrykańskiej, a na ulicach można zobaczyć hasła: „Rosja – ramię w ramię z waszą armią!”

Amerykańska telewizja CNN przekonuje, że udostępnione materiały nt. Putina i Afryka to wynik wielomiesięcznego śledztwa. „Rosja zwiększa swoje wpływy w regionie oraz wzmacnia swoją pozycję dzięki najemnikom i sprawnemu PR-owi” – podkreśla CNN.

Telewizja uważa, że Putin tworzy prywatną armię, a jej powstanie finansowane jest przez przez Jewgienija Prigożyna. Na portalu można przeczytać także anonimowych najemników, którzy byli opłacani przez grupę Wagnera: „To jest oddział bojowy, który zrobi wszystko, co powie Putin”.

Reportaż CNN wywołał skrajne komentarze, zarówno przeciwników jak i zwolenników Putina. Rosja apeluje jednak, żeby nie wierzyć amerykańskiej tubie: „Ci ludzie ryzykują swoim życiem i zasadniczo przyczyniają się też do zwalczania terroryzmu (…), ale to nie jest państwo rosyjskie, ani rosyjskie wojsko”.

Siedziba rosyjskich najemników ma się mieścić w RŚA, w Beregano. Moskwa posiada już ok. 20 porozumień wojskowych z afrykańskimi państwami (wśród nich są: Libia, Czad, Sudan, Sudan Południowy, Republika Środkowoafrykańska, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Zimbabwe, RPA i Madagaskar).

forsal/cnn.com
REKLAMA

Komentarze