Rosja kontroluje Afrykę? “To oddział bojowy, który zrobi wszystko co powie Putin”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Putin coraz bardziej kontroluje Afrykę – alarmuje telewizja CNN. Według Amerykanów rosyjscy najemnicy są obecni w Republice Środkowoafrykańskiej, a na ulicach można zobaczyć hasła: “Rosja – ramię w ramię z waszą armią!”

Amerykańska telewizja CNN przekonuje, że udostępnione materiały nt. Putina i Afryka to wynik wielomiesięcznego śledztwa. “Rosja zwiększa swoje wpływy w regionie oraz wzmacnia swoją pozycję dzięki najemnikom i sprawnemu PR-owi” – podkreśla CNN.

Telewizja uważa, że Putin tworzy prywatną armię, a jej powstanie finansowane jest przez przez Jewgienija Prigożyna. Na portalu można przeczytać także anonimowych najemników, którzy byli opłacani przez grupę Wagnera: “To jest oddział bojowy, który zrobi wszystko, co powie Putin”.

Reportaż CNN wywołał skrajne komentarze, zarówno przeciwników jak i zwolenników Putina. Rosja apeluje jednak, żeby nie wierzyć amerykańskiej tubie: “Ci ludzie ryzykują swoim życiem i zasadniczo przyczyniają się też do zwalczania terroryzmu (…), ale to nie jest państwo rosyjskie, ani rosyjskie wojsko”.

Siedziba rosyjskich najemników ma się mieścić w RŚA, w Beregano. Moskwa posiada już ok. 20 porozumień wojskowych z afrykańskimi państwami (wśród nich są: Libia, Czad, Sudan, Sudan Południowy, Republika Środkowoafrykańska, Republika Konga, Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Zimbabwe, RPA i Madagaskar).

forsal/cnn.com
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY