REKLAMA

Rosja będzie karać Polaków za niszczenie radzieckich pomników. Wprowadzi nowe przepisy

Rosja będzie karać Polaków za niszczenie radzieckich pomników. Wprowadzi nowe przepisy

Rosja chce karać Polaków za niszczenie radzieckich pomników. Ministerstwo obrony proponuje, aby wprowadzić rejestr osób, które „bezczeszczą” pomniki związane z rosyjską historią.

REKLAMA

Nie łatwo domyślić się, że chodzi o działania Polaków i pozbycie się z przestrzeni publicznej radzieckich pomników. Rosjanie nazwali to „bandyckim procederem”.

Już w 2016 roku temu Siergiej Ławrow oświadczył, że Polska wyszła na pierwsze miejsce wśród krajów walczących z pomnikami żołnierzy radzieckich. Zaznaczył, że Rosja temu przeciwdziała.

Tym razem chcą wprowadzić prawo, które będzie karać tych, którzy niszczą „rosyjską historię”. MON w Rosji proponuje, by takie osoby miały zakaz wjazdu do Rosji. Jak podkreślają Rosjanie ustawa dotyczy działań wobec „osób mających związek z niszczeniem, uszkodzeniem lub bezczeszczeniem pomników wybitnych rosyjskich dowódców wojskowych i pomników znaczących wydarzeń historycznych”.

Rosjanie chcą również wprowadzić możliwość sankcji finansowych – nałożenia aresztu na majątek i aktywa finansowe w Rosji. Sam dokument ma być „poważnym sygnałem dla wszystkich potencjalnych wandali na Ukrainie, w krajach bałtyckich i Europie Wschodniej”.

bankier.pl
REKLAMA

Komentarze