REKLAMA

Rewolucja w leczeniu raka – Cząsteczki miedzi pomogą chorym

Rewolucja w leczeniu raka – Cząsteczki miedzi pomogą chorym

Nastąpiła rewolucja w leczeniu nowotworów. Belgijscy naukowcy zlikwidowali komórki rakowe u myszy za pomocą cząsteczek miedzi. Nowa metoda mogłaby być skuteczna na 60 procentach przypadków oraz zastąpić dotychczasową chemioterapię.

REKLAMA

Naukowcy z belgijskiej uczelni KU Leuven przeprowadzili eksperyment. Wykorzystanym do testów myszom zaszczepiono odpowiednie komórki rakowe. Następnie do guzów wprowadzono tlenek miedzi w postaci nanocząsteczek.

Zobacz także: Dziś wybory władz Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Winnicki poparł Bąkiewicza

Dzięki metodzie ekstremalnego pobudzenia układu odpornościowego rak zniknął, a gdy jego komórki zostały ponownie wprowadzone do organizmu to ten szybko je zwalczył. Wyniki opublikowano niemieckim czasopiśmie chemicznym „Angewandte Chemie International Edition”.

„Po raz pierwszy wykorzystano tlenek metalu do zwalczenia komórek rakowych u istot żywych” – wyznał prof. Stefaan Soenen z Uniwersytetu KU Leuven.

Rewolucja w leczeniu raka pójdzie o krok dalej. Badacze zamierzają przeprowadzić eksperymenty z użyciem innych cząsteczek nanometali. Do tej pory leczono myszy chore na raka jelit i płuc.

Według lekarzy tlenek miedzi mógłby się przysłużyć również w walce z nowotworami złośliwymi piersi i jajników. Szacują, że nowa metoda mogłaby zastąpić chemioterapię w leczeniu 60 proc. nowotworów.

tvp.info

REKLAMA

Komentarze