REKLAMA

„Rewolucja jeszcze się nie dokonała” – niedzielne wiece LGBT w Izraelu

„Rewolucja jeszcze się nie dokonała” – niedzielne wiece LGBT w Izraelu

W niedzielę 28 czerwca  na zakończenie tzw. miesiąca dumy w Tel-Avivie, Jerozolimie, Hajfie i Beer Szewie przetoczyły się demonstracje LGBT. Odbywały się one pod hasłem „Rewolucja jeszcze się nie dokonała”.

REKLAMA

To co w Polsce lobby LGBT forsuje jeszcze  po cichu i podstępnie, w Izraelu maszeruje na sztandarach. Przesłanie o rewolucji było podkreślane na każdym wiecu. Dodatkowo mówcy ubolewali nad niezdolnością samotnych mężczyzn i par homoseksualnych do korzystania z macierzyństwa zastępczego w celu posiadania dzieci.

Przed samymi wydarzeniami izraelska policja dokonała aresztowań aktywistów przeciwnych LGBT. Wśród nich znaleźli się działacze radykalnej Lehavy, których istotą działalności jest sprzeciwianie się asymilacji żydów z gojami. Lehava zamierzała infiltrować i zakłócać wydarzenia, publikując wcześniej instrukcje dla swoich członków, w jaki sposób „nie wyróżniać się” podczas demonstracji. Ostatecznie manifestacje przebiegły bez większych incydentów.

Zobacz: Trzecia fala nacjonalizmu. W Polsce i Europie | prof. A. Wielomski | Idee mają konsekwencje

Tel-Awiw centrum światowego LGBT

Parada dumy, czyli to co w Polsce nazywane jeszcze paradami równości, w Tel Awiwie jest jednym z najsłynniejszych tego typu wydarzeń na świecie i zazwyczaj przyciąga ogromne tłumy. Parada w 2019 roku zgromadziła ponad 250 000 osób z całego świata.

Pomimo sytuacji wywołanej przez koronawirusa władze Tel-Awiwu postanowiły nie rezygnować z promowania „miesiąca dumy”. Miasto organizowało wydarzenia wirtualne, na budynkach występowały iluminacje świetle, a na ulicach wywieszano flagi LGBT.

„W tym roku nie będziemy maszerować, a nasza parada, która zabarwiła miasto przez ostatnie dwie dekady, została zastąpiona skromniejszym wiecem protestacyjnym z powodu koronawirusa, ale to nie zmienia naszego zaangażowania” – powiedział na wiecu burmistrz Tel-Awiwu Ron Huldai.

W zeszłym tygodniu władze miasta umożliwiły rejestrację związków homoseksualnych i korzystanie z praw małżeńskich, w opozycji do rządowej odmowy zalegalizowania par homoseksualnych.

The Times of Israel, Jerusalem Post

REKLAMA

Komentarze