REKLAMA

Prezydent Duda na szczycie Trójmorza: Chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE

Prezydent Duda na szczycie Trójmorza: Chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE

REKLAMA

Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest bardzo ważna, chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE, chcemy bezpieczeństwa i dobrobytu naszych społeczeństw – mówił w czwartek w Brdzie prezydent Andrzej Duda.

Jak ocenił prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu szefów państw Inicjatywy Trójmorza w słoweńskim Brdzie, szczyt pokazał, że współpraca w zakresie Inicjatywy Trójmorza „bardzo się rozwinęła”.

Wskazał, że miało to na celu stworzenie w ramach Europy Środkowej „efektu kooperacji”, tj. skoordynowanie wysiłków m.in. na rzecz działań infrastrukturalnych, „abyśmy w sposób spójny tworzyli połączenia na osi północ-południe”.

Chcemy pod względem infrastrukturalnym dogonić zachód Europy, a zarazem stworzyć dla przedsiębiorców i turystów lepsze możliwości komunikacji, transportu, rozwoju, także gospodarczego (…), a także zapewnić bezpieczeństwo energetyczne — mówił Duda.

Podkreślił również, że państwa Trójmorza cieszą się z obecności na szczycie ministra energetyki USA Ricka Perry’ego, szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera oraz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

To jest bardzo ważne wsparcie dla nas, dla Trójmorza, dla tej części UE — dodał Duda.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podkreślił, że inicjatywa Trójmorza wnosi wkład we wzmocnienie więzi transatlantyckich, a obecność USA na szczycie jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę i ma wartość strategiczną.

To dla mnie zaszczyt, że mogę uczestniczyć w czwartym szczycie Inicjatywy Trójmorza (…). Inicjatywa to platforma regionalna, która wspiera rozwój ekonomiczny w regionie, a także konwergencję i spójność europejską, wzmacnia także relacje transatlantyckie — podkreślił rumuński przywódca.

Jak mówił, czwartkowe spotkanie w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza potwierdziło ustalenia poczynione na poprzednim spotkaniu w Bukareszcie w 2018 roku.

Inicjatywa wnosi też wkład we wzmocnienie więzi transatlantyckich, obecność Ameryki jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę, ma wartość strategiczną, a także jest zasadniczym komponentem naszego partnerstwa transatlantyckiego. Dlatego też z radością przyjmuję obecność amerykańskiego sekretarza energetyki, który również brał udział w szczycie w zeszłym roku w Bukareszcie — powiedział Iohannis.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oceniła, że unijne polityki powinny uwzględniać priorytety Inicjatywy Trójmorza.

Jednym z naszych celów jest wzmocnienie naszego głosu, abyśmy byli słuchani tak samo jak wszyscy inni w Unii Europejskiej, kiedy są tworzone unijne polityki — stwierdziła.

Zwróciła też uwagę na wsparcie ze strony Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także partnerów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Podkreśliła znaczenie funduszu inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Dodała, że uczestnictwo przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera potwierdza stałe wsparcie KE i UE dla inicjatywy.

REKLAMA

Zapewniła także, że Inicjatywa Trójmorza jest otwarta na innych. Wskazywała na dotychczasowy dorobek Trójmorza.

Stworzyliśmy pozytywną konkurencję między państwami uczestniczącymi— powiedziała.

Głos zabrał także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który powiedział, że celem Inicjatywy Trójmorza jest polepszanie jakości życia ludzi w tym regionie, dlatego od samego początku KE wspomagała tę inicjatywę.

Przypomniał, że 1 maja obchodzone było 15-lecie przystąpienia m.in. Słowenii do UE.

W 2004 r. udało nam się zjednoczyć europejską geografię i historię i to jest dla nas bardzo ważny moment. Inicjatywa Trójmorza to nie jest jakaś neutralna, nienamacalna, nieistniejąca w konkretach inicjatywa. Jej celem jest polepszanie jakości życia ludzi żyjących w tym regionie, dlatego od samego początku KE wspomagała tę inicjatywę — mówił szef KE.

Jak wskazał, w latach 2004-2020 z funduszy strukturalnych „zainwestowaliśmy 60 mld euro w ten region”.

Plan Junckera wygenerował dodatkowe 42 mld euro na 12 państw uczestniczących w Trójmorzu. Jestem przekonany, że zrobiliśmy i dalej będziemy robili wszystko, co tylko możemy, by wspierać lepszą spójność i lepszą siatkę połączeń w tym regionie również w kolejnych latach — mówił.

Jak dodał Juncker, na lata 2020-2027 z propozycji budżetowej Komisji na kolejne ramy finansowe „chcemy wyasygnować 42,3 mld euro na lepszą siatkę połączeń, zwłaszcza w tym regionie”.

Prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślił, że inicjatywa Trójmorza uzupełnia współpracę państw w ramach Unii Europejskiej. Dodał też, że „obecność ekonomiczna USA” w tej inicjatywie może przyczynić się do „wzmocnienia więzi transatlantyckich”.

Uważamy, że Inicjatywa Trójmorza jest całkowicie komplementarna z istniejącymi strategiami, programami Unii Europejskiej — powiedział Pahor na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza w słoweńskim Brdzie.

Jak podkreślił, „inicjatywa Trójmorza uzupełnia naszą współpracę w ramach UE i przyczynia się do dobrobytu, bezpieczeństwa, demokracji i poszanowania praw człowieka”.

Dodał, że „obecność ekonomiczna Stanów Zjednoczonych Ameryki w inicjatywie Trójmorza może przyczynić się do wzmocnienia więzi transatlantyckich, a także zapewnić dodatkowy katalizator dla wzmocnionego partnerstwa transatlantyckiego, otwierając nowe możliwości biznesowe, w tym wzajemnie korzystne inwestycje w infrastrukturę”.

Inicjatywa Trójmorza pozostaje otwarta na partnerstwo z krajami Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego — mówił.

źródło: /PAP/

REKLAMA

Komentarze