Prezydent Duda na szczycie Trójmorza: Chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza jest bardzo ważna, chcemy dalej podążać tą drogą i rozwijać nasze kraje dla pożytku ich społeczeństw i całej UE, chcemy bezpieczeństwa i dobrobytu naszych społeczeństw – mówił w czwartek w Brdzie prezydent Andrzej Duda.

Jak ocenił prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu szefów państw Inicjatywy Trójmorza w słoweńskim Brdzie, szczyt pokazał, że współpraca w zakresie Inicjatywy Trójmorza „bardzo się rozwinęła”.

Wskazał, że miało to na celu stworzenie w ramach Europy Środkowej „efektu kooperacji”, tj. skoordynowanie wysiłków m.in. na rzecz działań infrastrukturalnych, „abyśmy w sposób spójny tworzyli połączenia na osi północ-południe”.

Chcemy pod względem infrastrukturalnym dogonić zachód Europy, a zarazem stworzyć dla przedsiębiorców i turystów lepsze możliwości komunikacji, transportu, rozwoju, także gospodarczego (…), a także zapewnić bezpieczeństwo energetyczne — mówił Duda.

Podkreślił również, że państwa Trójmorza cieszą się z obecności na szczycie ministra energetyki USA Ricka Perry’ego, szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera oraz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

To jest bardzo ważne wsparcie dla nas, dla Trójmorza, dla tej części UE — dodał Duda.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podkreślił, że inicjatywa Trójmorza wnosi wkład we wzmocnienie więzi transatlantyckich, a obecność USA na szczycie jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę i ma wartość strategiczną.

To dla mnie zaszczyt, że mogę uczestniczyć w czwartym szczycie Inicjatywy Trójmorza (…). Inicjatywa to platforma regionalna, która wspiera rozwój ekonomiczny w regionie, a także konwergencję i spójność europejską, wzmacnia także relacje transatlantyckie — podkreślił rumuński przywódca.

Jak mówił, czwartkowe spotkanie w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza potwierdziło ustalenia poczynione na poprzednim spotkaniu w Bukareszcie w 2018 roku.

Inicjatywa wnosi też wkład we wzmocnienie więzi transatlantyckich, obecność Ameryki jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę, ma wartość strategiczną, a także jest zasadniczym komponentem naszego partnerstwa transatlantyckiego. Dlatego też z radością przyjmuję obecność amerykańskiego sekretarza energetyki, który również brał udział w szczycie w zeszłym roku w Bukareszcie — powiedział Iohannis.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović oceniła, że unijne polityki powinny uwzględniać priorytety Inicjatywy Trójmorza.

Jednym z naszych celów jest wzmocnienie naszego głosu, abyśmy byli słuchani tak samo jak wszyscy inni w Unii Europejskiej, kiedy są tworzone unijne polityki — stwierdziła.

Zwróciła też uwagę na wsparcie ze strony Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także partnerów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Podkreśliła znaczenie funduszu inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Dodała, że uczestnictwo przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera potwierdza stałe wsparcie KE i UE dla inicjatywy.

Zapewniła także, że Inicjatywa Trójmorza jest otwarta na innych. Wskazywała na dotychczasowy dorobek Trójmorza.

Stworzyliśmy pozytywną konkurencję między państwami uczestniczącymi— powiedziała.

Głos zabrał także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który powiedział, że celem Inicjatywy Trójmorza jest polepszanie jakości życia ludzi w tym regionie, dlatego od samego początku KE wspomagała tę inicjatywę.

Przypomniał, że 1 maja obchodzone było 15-lecie przystąpienia m.in. Słowenii do UE.

W 2004 r. udało nam się zjednoczyć europejską geografię i historię i to jest dla nas bardzo ważny moment. Inicjatywa Trójmorza to nie jest jakaś neutralna, nienamacalna, nieistniejąca w konkretach inicjatywa. Jej celem jest polepszanie jakości życia ludzi żyjących w tym regionie, dlatego od samego początku KE wspomagała tę inicjatywę — mówił szef KE.

Jak wskazał, w latach 2004-2020 z funduszy strukturalnych „zainwestowaliśmy 60 mld euro w ten region”.

Plan Junckera wygenerował dodatkowe 42 mld euro na 12 państw uczestniczących w Trójmorzu. Jestem przekonany, że zrobiliśmy i dalej będziemy robili wszystko, co tylko możemy, by wspierać lepszą spójność i lepszą siatkę połączeń w tym regionie również w kolejnych latach — mówił.

Jak dodał Juncker, na lata 2020-2027 z propozycji budżetowej Komisji na kolejne ramy finansowe „chcemy wyasygnować 42,3 mld euro na lepszą siatkę połączeń, zwłaszcza w tym regionie”.

Prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślił, że inicjatywa Trójmorza uzupełnia współpracę państw w ramach Unii Europejskiej. Dodał też, że „obecność ekonomiczna USA” w tej inicjatywie może przyczynić się do „wzmocnienia więzi transatlantyckich”.

Uważamy, że Inicjatywa Trójmorza jest całkowicie komplementarna z istniejącymi strategiami, programami Unii Europejskiej — powiedział Pahor na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Inicjatywy Trójmorza w słoweńskim Brdzie.

Jak podkreślił, „inicjatywa Trójmorza uzupełnia naszą współpracę w ramach UE i przyczynia się do dobrobytu, bezpieczeństwa, demokracji i poszanowania praw człowieka”.

Dodał, że „obecność ekonomiczna Stanów Zjednoczonych Ameryki w inicjatywie Trójmorza może przyczynić się do wzmocnienia więzi transatlantyckich, a także zapewnić dodatkowy katalizator dla wzmocnionego partnerstwa transatlantyckiego, otwierając nowe możliwości biznesowe, w tym wzajemnie korzystne inwestycje w infrastrukturę”.

Inicjatywa Trójmorza pozostaje otwarta na partnerstwo z krajami Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego — mówił.

źródło: /PAP/

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY