REKLAMA

Prezydent Duda i Minister Rolnictwa o walce z suszą: „Chcemy zwiększyć retencję wody”

Prezydent Duda i Minister Rolnictwa o walce z suszą: „Chcemy zwiększyć retencję wody”

Prezydent Andrzej Duda wraz z Ministrem Rolnictwa Janem Ardanowskim podczas specjalnej konferencji prasowej poinformowali o planach rządu w sprawie suszy. W Sejmie ma zostać przedłożona specjalna ustawa regulująca odpowiednie sektory, aby ułatwić rolnikom walkę z panującą suszą.

REKLAMA

Do walki z suszą powstaną specjalne ustawy opracowywane przez Kancelarię Prezydenta, Ministerstwo Rolnictwa oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Takie zapowiedzi wygłosili dzisiaj wspólnie Prezydent Andrzej Duda i Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Zobacz także: Tak kończy się liberalny katolicyzm? Archidiecezja Bordeaux wzywa o wsparcie dla muzułmanów

„Problem suszy występuje już od kilku lat. Ostatnie deszcze bardzo mocno podratowały sytuację w rolnictwie, ale tylko podratowały. Liczymy na to, że tego deszczu w maju będzie jeszcze więcej” – powiedział Duda.

Zdaniem polskiej Głowy Państwa, należy zapewnić wyższy poziom wód retencjonowanych. W planie siedmioletnim zakłada się wzrost do 15 % w skali kraju – „Ustawa, którą przygotowujemy, pomoże rozwiązać problem suszy. Poziom wody retencjonowanej w Polsce wynosi około 6,5 proc. W Hiszpanii to jest 40 proc. Ta różnica jest ogromna. Chcemy zwiększyć do 2027 roku ten poziom do 15 procent. Na najbliższe lata przeznaczyliśmy na program retencji 12 mld zł. W tym roku natomiast przydzieliliśmy 60 mln na modernizację i budowę urządzeń dla małej retencji” – przekonywał Prezydent.

Podczas konferencji prasowej mocno sprzeciwił się praktykom zakładów mleczarskich sprowadzających mleko z zagranicy. Prezydent chciałby, aby doszło do zaprzestania importu zagranicznego towaru na rzecz polskiego od krajowych hodowców krów.

„30-40 proc. produktów z naszego kraju jest eksportowanych, bo nie ma na nie popytu w kraju. To polskie rolnictwo zapewnia nam bezpieczeństwo żywnościowe i trud polskich rolników powinien być doceniany” – podkreślił.

pr24

REKLAMA

Komentarze