REKLAMA

Premier Francji podał się do dymisji! Macron pozbył się politycznego przeciwnika

Premier Francji podał się do dymisji! Macron pozbył się politycznego przeciwnika

Premier Francji Edouard Philippe podał się dzisiaj do dymisji. Dotychczasowy rząd będzie pełnił swoje zadania do czasu wyłonienia nowego premiera oraz rady ministrów. Komentatorzy ujawniają, że Prezydent Emmanuel Macron pozbył się mocnego konkurenta politycznego, który zyskiwał coraz większą popularność.

REKLAMA

Już w czwartek Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział powołanie nowego rządu na dwuletnią kadencję, do czasu nowych wyborów prezydenckich. Dziś natomiast Premier Francji Edouard Philippe podał się do dymisji zgodnie z oczekiwaniami francuskiego przywódcy oraz mediów, które spodziewały się takiego ruchu od kilku tygodni.

W ubiegłą niedzielę ustępujący premier wygrał w wyborach samorządowych. W Hawrze, gdzie kandydował na urząd mera pokonał Jean-Paula Lecoqa z Francuskiej Partii Komunistycznej z wynikiem 58,8 procent głosów. Urzędu tego nie może objąć dopóki piastuje stanowisko państwowe.

Zobacz także: Żołnierz zatrzymany za wtargnięcie na posesję premiera Kanady

„Premier ma obecnie dużo większe poparcie w sondażach niż prezydent. Uważany za stabilnego i uczciwego, Philippe jest silny politycznie, był silny podczas kryzysu wywołanego pandemią, przez co trudno będzie go zastąpić na stanowisku, o czym od tygodni się spekuluje, zauważając napięcia między szefem rządu a prezydentem” – skomentował sytuację polityczną w kraju politolog prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych – CRNS.

Zdaniem ekspertów francuski przywódca Emmanuel Macron tym sposobem pozbył się jednego z najgroźniejszych konkurentów politycznych przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w 2022 roku. Prezydent Francji chciałby zostać na swoim stanowisku i dalej rządzić swoim krajem.

Komentatorzy oceniają, że obecnie silną pozycję w oczach prezydenta i szansę na pozostanie w rządzie mają: minister obrony Florence Parly, minister ds. równouprawnienia Marlene Schiappa oraz minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

polsatnews.pl

REKLAMA

Komentarze