REKLAMA

Powstał Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego

Powstał Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego

Powstał Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. O inicjatywie poinformowały środowiska narodowe. W jego skład wchodzą nie tylko organizacje patriotyczne, ale również fundacje, weterani i ludzie Kościoła.

REKLAMA

Ogłaszamy powstanie Szczecińskiego Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. Komitet powstaje z inicjatywy Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie. Porozumienie jednoczy w działaniu różne organizacje o charakterze patriotycznym, od lat organizuje w Szczecinie społeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. PŚP tworzą: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie KoLiber oraz środowisko kibiców Pogoni Szczecin. W wydarzeniach organizowanych przez Porozumienie uczestniczy też wiele innych środowisk. – czytamy w komunikacie wydanym przez Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego.

Wśród osób, które włączyły się w organizację Komitetu jest ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, harcerz Szarych Szeregów mjr Zbigniew Piasecki ps. Czekolada, czy Robert Rusiniak z organizacji Patriotyczna Pogoń Szczecin. Prezesem Komitetu jest Grzegorz Kozak z Zarządu Głownego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Na stulecie odzyskania niepodległości zorganizowany zostanie najbardziej okazały i wyjątkowy marsz. Chcemy, żeby ten marsz, a zarazem całe obchody były oddolne i społeczne. Zależy nam też, aby na marsz i obchody zaprosić całe szczecińskie środowisko, łącznie z takimi instytucjami, jak wojsko czy harcerstwo – powiedział Grzegorz Kozak.

11 listopada 2017 roku ulicami miasta, pod patronatem warszawskiego Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, przeszedł już VII Szczeciński Marsz Niepodległości. W przyszłym roku Polacy będą obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co nastąpiło po 123 latach zaborów. W związku z tym, Porozumienie Środowisk Patriotycznych wychodzi z inicjatywą oddolnych, społecznych i narodowych obchodów. Chcemy, aby VIII Szczeciński Marsz Niepodległości był największym z dotychczasowych, aby był godny, dumny i rodzinny. Wokół marszu obędą się także inne wydarzenia, jak wykłady czy koncerty patriotyczne. – dodają organizatorzy.

Komitet reprezentuje ruchy, które zdają sobie sprawę z tego, że niepodległość trzeba pielęgnować, trzeba o nią dbać, budować ją każdego dnia. Mijające sto lat od pamiętnego 1918 roku jest idealną chwilą, aby naród polski pokazał, iż rozumie, że bez świadomego, aktywnego i obywatelskiego społeczeństwa, prawdziwej niepodległości nie ma. Niepodległość zależy od zwykłych ludzi, a nadchodzące święto nie może być świętem samego państwa, władzy, urzędników. Jak mówił jeden z ojców niepodległości z roku 1918, Roman Dmowski, „Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa”.

Media Narodowe/Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego


REKLAMA

Komentarze