Powstał Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Powstał Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. O inicjatywie poinformowały środowiska narodowe. W jego skład wchodzą nie tylko organizacje patriotyczne, ale również fundacje, weterani i ludzie Kościoła.

Ogłaszamy powstanie Szczecińskiego Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. Komitet powstaje z inicjatywy Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie. Porozumienie jednoczy w działaniu różne organizacje o charakterze patriotycznym, od lat organizuje w Szczecinie społeczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. PŚP tworzą: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie KoLiber oraz środowisko kibiców Pogoni Szczecin. W wydarzeniach organizowanych przez Porozumienie uczestniczy też wiele innych środowisk. – czytamy w komunikacie wydanym przez Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego.

Wśród osób, które włączyły się w organizację Komitetu jest ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek, harcerz Szarych Szeregów mjr Zbigniew Piasecki ps. Czekolada, czy Robert Rusiniak z organizacji Patriotyczna Pogoń Szczecin. Prezesem Komitetu jest Grzegorz Kozak z Zarządu Głownego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Na stulecie odzyskania niepodległości zorganizowany zostanie najbardziej okazały i wyjątkowy marsz. Chcemy, żeby ten marsz, a zarazem całe obchody były oddolne i społeczne. Zależy nam też, aby na marsz i obchody zaprosić całe szczecińskie środowisko, łącznie z takimi instytucjami, jak wojsko czy harcerstwo – powiedział Grzegorz Kozak.

11 listopada 2017 roku ulicami miasta, pod patronatem warszawskiego Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, przeszedł już VII Szczeciński Marsz Niepodległości. W przyszłym roku Polacy będą obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co nastąpiło po 123 latach zaborów. W związku z tym, Porozumienie Środowisk Patriotycznych wychodzi z inicjatywą oddolnych, społecznych i narodowych obchodów. Chcemy, aby VIII Szczeciński Marsz Niepodległości był największym z dotychczasowych, aby był godny, dumny i rodzinny. Wokół marszu obędą się także inne wydarzenia, jak wykłady czy koncerty patriotyczne. – dodają organizatorzy.

Komitet reprezentuje ruchy, które zdają sobie sprawę z tego, że niepodległość trzeba pielęgnować, trzeba o nią dbać, budować ją każdego dnia. Mijające sto lat od pamiętnego 1918 roku jest idealną chwilą, aby naród polski pokazał, iż rozumie, że bez świadomego, aktywnego i obywatelskiego społeczeństwa, prawdziwej niepodległości nie ma. Niepodległość zależy od zwykłych ludzi, a nadchodzące święto nie może być świętem samego państwa, władzy, urzędników. Jak mówił jeden z ojców niepodległości z roku 1918, Roman Dmowski, „Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa”.

Media Narodowe/Szczeciński Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego


Dodano w Bez kategorii

POLECAMY