REKLAMA

Pompeo: Podejmiemy wszelkie możliwe działania, by powstrzymać irański tankowiec od dostarczenia ropy do Syrii

Pompeo: Podejmiemy wszelkie możliwe działania, by powstrzymać irański tankowiec od dostarczenia ropy do Syrii

Stany Zjednoczone podejmą wszelkie działania, aby uniemożliwić irańskiemu tankowcowi ”Grace 1” dostarczanie ropy do Syrii, powiedział dziennikarzom sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– Jeśli ten statek ponownie skieruje się do Syrii, podejmiemy wszelkie możliwe działania zgodne z tymi sankcjami, aby temu zapobiec – powiedział we wtorek Pompeo.

Brak obrazka

W piątek Stany Zjednoczone wydały nakaz przejęcia ”Grace 1”, gdy tankowiec był jeszcze na wodach Gibraltaru, w celu skonfiskowania całego ładunku i nałożenia kary w wysokości 995 tys. USD za rzekome naruszenie sankcji. Gibraltar odrzucił jednak prośbę Waszyngtonu, powołując się na różnice między stanowiskami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Iranu.

Iran poinformował w niedzielę, że ”Grace 1” (przemianowany w międzyczasie na ”Adrian Darya 1” ) wyruszył na wody międzynarodowe po uwolnieniu z Gibraltaru przez władze Wielkiej Brytanii. Rzecznik irańskiego MSZ Abbas Mousavi powiedział, że Teheran ostrzegł Waszyngton przed przejęciem tankowca na otwartym morzu.

REKLAMA

Jednak Pompeo powtórzył stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie środków karnych wobec każdego, kto pomoże irańskiemu statkowi.

– Wyjaśniliśmy, że każdy, kto go wspiera; każdy, kto zezwala na dokowanie statku, jest zagrożony otrzymaniem sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki – powiedział Pompeo.

Irański szef sądownictwa, Ebrahim Raisi, powiedział w poniedziałek, że wydanie statku to za mało. Wezwał do wszczęcia postępowania sądowego w celu uzyskania rekompensaty i dania przykładu wszystkim tym, którzy naruszają prawo międzynarodowe przez zajmowanie statków.

REKLAMA

REUTERS

REKLAMA

Komentarze