Zawodnicy FC Augsburg, klubu występującego w niemieckiej Bundeslidze zdecydowali się wyeksponować flagi ruchu LGBT. Wszystko z okazji “Dnia Pamięci w niemieckiej piłce nożnej”, obchodzonego w rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz.
“Dzień Pamięci w niemieckiej piłce nożnej” jest obchodzony z inicjatywy stowarzyszenia “Nigdy Więcej”. W tym roku jest poświęcony osobom piętnowanym w III Rzeszy z uwagi na swoją orientację seksualną. Z tej racji piłkarze użyją kolorów ruchu LGBT.
76. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz przypadnie w najbliższą środę. Obchody “Dnia Pamięci” piłkarze Augsburga rozpoczęli już dzisiaj, w meczu przeciwko Unionowi Berlin. Opaskę w kolorach flagi LGBT miał założoną kapitan zespołu. Dodatkowo, w takich samych barwach były chorągiewki w narożnikach boiska.
Zobacz także: Biden wprowadza transpłciową politykę do szkół
Z kolei w środę cały stadion zespołu FC Augsburg zostanie podświetlony w kolory ruchu LGBT. Tego dnia odbędzie się również premiera podcastu stworzonego przez kibiców Augsburga. Pierwszy odcinek zatytułowano „Gdzie do cholery są inni? – Dlaczego nie wyjdą aktywni zawodowcy piłkarscy?”. Wezmą w nim udział Thomas Hitzlsperger i Marcus Urban, piłkarze publicznie przyznający się do swojego homoseksualizmu.
Kapitan Augsburga zagra dziś z tęczową opaską, chorągiewki na boisku będą miały tęczowe flagi, a stadion zaświeci w tęczowych kolorach. Klub poinformował, że to część obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz (27.01), walki z dyskryminacją, okrucieństwem i brakiem tolerancji. pic.twitter.com/3vzJXnzEqI
— Marcin Borzęcki (@m_borzecki) January 23, 2021
To część inicjatywy „Nigdy więcej”, która powstała w 2004 r. w celu walki z dyskryminacją i dbania o pamięć ofiar. 27 stycznia zostanie m. in. wypuszczony podcast o życiu gejów w piłce z udziałem T. Hitzlspergera (autor coming outu po karierze).
— Marcin Borzęcki (@m_borzecki) January 23, 2021
Co za koszmar, jak można tak banalizować tragedię Holokaustu i to w Niemczech.
— Łukasz Bielecki (@PoznanProject) January 23, 2021
i nagle się okazuje, że Auschwitz to nie był zorganizowany niemal do perfekcji sposób eksterminacji głównie Polaków i Żydów przez Niemieckich oprawców, ale wynik nietolerancji homofobów. https://t.co/zkD5vsv0ji
— Mariola Serafin (@molkas2) January 23, 2021