REKLAMA

Pierścienie wokół Marsa? Czerwona Planeta nie przestaje zaskakiwać

Pierścienie wokół Marsa? Czerwona Planeta nie przestaje zaskakiwać

Podczas 236. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego obserwatorzy Czerwonej Planety oraz naukowcy doszli do wniosku, że w przeszłości wokół tego ciała niebieskiego formowały się pierścienie złożone z odłamków skał kosmicznych. Orbita Dejmosa może być dowodem na istnienie w przeszłości takich cyklicznych pierścieni.

REKLAMA

Przez dług okres sądzono, że Febos i Dejmos, czyli dwa małe księżyce Marsa zostały przechwycone miliony lat temu przez przyciąganie grawitacyjne planety. Teraz naukowcy dochodzą do wniosku, iż te satelity naszej sąsiedniej planety mogły powstać wraz nią. Nachylenie o 2 stopnie do równika przez Dejmosa daje naukowcom nowe spojrzenie na dzieje Czerwonej Planety.

„Fakt, iż orbita Dejmosa nie jest dokładnie w płaszczyźnie równika Marsa, był uznawany za nieistotny i nikt nie próbował tego wyjaśnić. Ale gdy przyszedł nam do głowy nowy pomysł, postanowiliśmy to sprawdzić i nachylenie orbity Dejmosa ujawniło wielki sekret” – mówiła Mattija Cuk z SETI Institute oraz autor publikacji.

Zobacz także: Polacy w długich kolejkach po niemieckie paszporty. Jesteśmy w czołówce

Profesor David Minton oraz jego student Andrew Hesselbrock, po wielu obserwacjach i obliczeń doszli do wniosku, że w przyszłości nieustannie opadający Fobos w pewnym momencie może zostać rozerwany na kawałki przez grawitację Marsa, a jego szczątki mogą utworzyć pierścień na orbicie.

Naukowcy wysnuli hipotezę, że w przeszłości wokół Czerwonej Planety mogło krążyć więcej księżyców, które z czasem obniżając swoją orbitę ulegając tym samym destrukcji tworzyli pierścienie. Z nich natomiast mogły tworzyć się nowe mniejsze satelity.

Zdaniem grupy badaczy, na podstawie obliczeń numerycznych stwierdzono, że nachylenie Dejmosa może być spowodowane wpływem grawitacyjnym krążącego w przeszłości większego trzykrotnie księżyca. Miał on być 20 razy masywniejszy od Fobosa.

Uważa się również, że sam Fobos jest o wiele setek milionów lat starszy od Dejmosa. Ten pierwszy ma mieć kilka miliardów lat, drugi z kolei „zaledwie” 200 milionów. Więcej na ten temat mają powiedzieć próbki zabrane z Dejmosa, dzięki misji organizowanej w 2024 roku przez JAXA.

urania.edu.pl

REKLAMA

Komentarze