Pierścienie wokół Marsa? Czerwona Planeta nie przestaje zaskakiwać

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
kosmos

/ foto: SE.pl

Podczas 236. spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego obserwatorzy Czerwonej Planety oraz naukowcy doszli do wniosku, że w przeszłości wokół tego ciała niebieskiego formowały się pierścienie złożone z odłamków skał kosmicznych. Orbita Dejmosa może być dowodem na istnienie w przeszłości takich cyklicznych pierścieni.

Przez dług okres sądzono, że Febos i Dejmos, czyli dwa małe księżyce Marsa zostały przechwycone miliony lat temu przez przyciąganie grawitacyjne planety. Teraz naukowcy dochodzą do wniosku, iż te satelity naszej sąsiedniej planety mogły powstać wraz nią. Nachylenie o 2 stopnie do równika przez Dejmosa daje naukowcom nowe spojrzenie na dzieje Czerwonej Planety.

“Fakt, iż orbita Dejmosa nie jest dokładnie w płaszczyźnie równika Marsa, był uznawany za nieistotny i nikt nie próbował tego wyjaśnić. Ale gdy przyszedł nam do głowy nowy pomysł, postanowiliśmy to sprawdzić i nachylenie orbity Dejmosa ujawniło wielki sekret” – mówiła Mattija Cuk z SETI Institute oraz autor publikacji.

Zobacz także: Polacy w długich kolejkach po niemieckie paszporty. Jesteśmy w czołówce

Profesor David Minton oraz jego student Andrew Hesselbrock, po wielu obserwacjach i obliczeń doszli do wniosku, że w przyszłości nieustannie opadający Fobos w pewnym momencie może zostać rozerwany na kawałki przez grawitację Marsa, a jego szczątki mogą utworzyć pierścień na orbicie.

Naukowcy wysnuli hipotezę, że w przeszłości wokół Czerwonej Planety mogło krążyć więcej księżyców, które z czasem obniżając swoją orbitę ulegając tym samym destrukcji tworzyli pierścienie. Z nich natomiast mogły tworzyć się nowe mniejsze satelity.

Zdaniem grupy badaczy, na podstawie obliczeń numerycznych stwierdzono, że nachylenie Dejmosa może być spowodowane wpływem grawitacyjnym krążącego w przeszłości większego trzykrotnie księżyca. Miał on być 20 razy masywniejszy od Fobosa.

Uważa się również, że sam Fobos jest o wiele setek milionów lat starszy od Dejmosa. Ten pierwszy ma mieć kilka miliardów lat, drugi z kolei “zaledwie” 200 milionów. Więcej na ten temat mają powiedzieć próbki zabrane z Dejmosa, dzięki misji organizowanej w 2024 roku przez JAXA.

urania.edu.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY