REKLAMA

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu

PGNiG wierci kolejne otwory eksploatacyjne na Podkarpaciu

PGNiG informuje, że trwają prace na największym znanym złożu gazu ziemnego w Polsce. Nowe odwierty zlokalizowane są w miejscowościach Pikulice i Łuczyce – na południowych obrzeżach miasta Przemyśl, od którego swoją nazwę wzięło złoże.

REKLAMA

Otwory kierunkowe – Przemyśl-303K w Pikulicach i Przemyśl-299K w Łuczycach – sięgną głębokości około 2750 m. Prace wiertnicze potrwają w obu przypadkach ponad miesiąc. Po ich wykonaniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje kolejne odwierty eksploatacyjne na obu placach wiertniczych.  

Chociaż PGNiG z powodzeniem realizuje strategię dywersyfikacji kierunków importu gazu ziemnego, zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych


Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA

Pierwotnie zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m³ gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m³, przez co złoże uznawano za będące w fazie schyłkowej.

Jednak zastosowanie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nowoczesnych technologii poszukiwawczych oraz pogłębione analizy geologiczne i złożowe wykazały możliwości występowania dotychczas nieeksploatowanych horyzontów gazonośnych. Ich udostępnienie pozwoli na utrzymanie wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oszacowało, że w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc. do 1,75 mld m³ rocznie.

Przeczytaj również: Rosja „inwestuje” w ukraińskie wybory? „Mają 305 mln euro do wydania”

Źródło: pgnig.pl

REKLAMA

Komentarze