REKLAMA

Obóz władzy nie może dojść do porozumienia w sprawie obchodów katastrofy smoleńskiej

Obóz władzy nie może dojść do porozumienia w sprawie obchodów katastrofy smoleńskiej

Do 10. kwietnia pozostały niecałe dwa miesiące. Obóz obecnej władzy nie może dojść do wewnętrznego porozumienia w sprawie obchodów 10.rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskich. Natomiast Rosyjskie władze niechętnie widziałyby polską delegację na ich ziemi.

Obóz władzy jest podzielony w kwestii obchodów katastrofy smoleńskiej oraz mordów w Katyniu. Rzecznik Kancelarii Premiera RP, Michał Dworczyk powiedział jedynie – “Premier Mateusz Morawiecki 10. kwietnia chce być zarówno w Smoleńsku jak i w Katyniu”.

Brak obrazka

Zobacz także: Odbudujmy państwo łacińskie! Sebastian Pitoń w MN [WIDEO]

W tej sprawie polski MSZ Jacek Czaputowicz miał spotkać się z rosyjską delegacją podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ostatecznie do spotkania z MSZ Rosji nie doszło. Jedynie polska ambasada wysłała Rosjanom notę dyplomatyczną z prośbą o wsparcie organizacji polskich obchodów państwowych w Katyniu i Smoleńsku.

Nie wykluczone, że w razie niepowodzenia obchodów katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej w Rosji, polski obóz władzy zdecyduje się na centralne uroczystości w Warszawie. Miano by, wtedy również zaprosić państwa ze wschodu niesprzyjające Rosjanom.

Ze względu na to, iż data katastrofy w Smoleńsku pokrywa się z Wielkim Piątkiem, Prawo i Sprawiedliwość planuje przesunąć termin uroczystości po świętach Zmartwychwstania Pańskiego.

“10 kwietnia wypada w Wielki Piątek, a zatem główne uroczystości katastrofy smoleńskiej trzeba będzie przesunąć. Pogodzimy kwestie religijne i obchody 10. rocznicy” – powiedział Antoni Macierewicz. 

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 roku, podczas próby lądowania w Smoleńsku doszło do katastrofy rządowego samolotu TU-154. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

wp

REKLAMA

Komentarze