REKLAMA

Nie ma zgody na bluźnierstwa, Urban skazany na 120 tys. zł grzywny

Nie ma zgody na bluźnierstwa, Urban skazany na 120 tys. zł grzywny

Redaktor naczelny tygodnika „Nie” skazany został w środę przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na 120 tys. zł grzywny. Sąd nie miał wątpliwości, że karykaturalny wizerunek Chrystusa wpisany w drogowy znak zakazu uznać należy za obrazę uczuć religijnych.

REKLAMA

W ocenie sądu uczucia religijne pokrzywdzonych poprzez zamieszczenie tego rysunku zostały obrażone. Oskarżony działał z zamiarem ewentualnym. Miał świadomość, że publikacja wizerunku Chrystusa w ogólnopolskim czasopiśmie odbiegająca od powszechnie przyjętego wizerunku może obrazić uczucia religijne osób mogących zapoznać się z tymże rysunkiem- argumentował wyrok sędzia Rafał Stępak.

Występek, którego dopuścił się oskarżony jest przestępstwem umyślnym. Oskarżony, pomimo przewidzenia skutków publikacji karykaturalnego wizerunku Chrystusa, godził się na to, że może on obrażać uczucia religijne chrześcijan. Nie sposób uznać, aby oskarżony z takim doświadczeniem życiowym nie zdawał sobie sprawy, z tego iż Najświętsze Serce Jezusowe jest przedmiotem kultu chrześcijańskiego- dodał.

Czytaj także: Urban: Film “Kler” odbiera mi WYŁĄCZNOŚĆ na atakowanie… kleru. Ja tracę silnik swojego biznesu

Wyrok jest nieprawomocny. Obrońca oskarżonego mec. Kazimierz Pawelec nie zgodził się z wyrokiem i argumentacją sądu, zapowiedział złożenie apelacji.

Karykatura opublikowana została w czasopiśmie w 2012 roku. Proces trwa natomiast od maja 2014 roku, kiedy to prokuratura zarzuciła Urbanowi opublikowanie karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa z mało inteligentnym wyrazem twarzy. Wskazywano również, iż wolność słowa w Polsce nie jest nieograniczona, a ekspresja artystyczna nie może być obraźliwa dla innych.

Sam Urban rzecz jasna nie zgadza się z wyrokiem. Uważa, iż jest to ograniczenie wolności słowa i potwierdzenie, że Polska jest państwem wyznaniowym jak Arabia Saudyjska i Iran.

gosc.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze