REKLAMA

Morawiecki zignorował górników. Nie pojedzie dzisiaj na rozmowy ze związkowcami

Morawiecki zignorował górników. Nie pojedzie dzisiaj na rozmowy ze związkowcami

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że nie pojedzie dzisiaj na Śląsk porozmawiać z związkami górniczymi. Wicepremier Jacek Sasin informuje, iż jest to spowodowane m.in. spotkaniem kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższym czasie ma zostać przedstawiony plan rządu dla górnictwa.

REKLAMA

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował w rozmowie z dziennikarzami, iż Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki nie pojedzie dzisiaj na Śląsk negocjować z związkami górniczymi m.in. Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień’80. Związkowcy zapowiedzieli już wcześniej, że jeżeli te rozmowy nie odbędą się do 21. września to rozpoczną się masowe protesty górników zatrwożonych o przyszłość swojej pracy.

Zobacz także: Nowy sondaż. Kto ewentualnym następcą Jarosława Kaczyńskiego?

W rozmowie w Radiu Zet jasno powiedział – „Morawiecki na Śląski nie wybiera się, chociażby z tego powodu, że jest posiedzenie kierownictwa PiS. Nie dobrą metodą jest zmuszanie pana Premiera do siadania do rozmów w sytuacji szantażu, że albo przyjeżdża, albo robimy strajk” – powiedział wicepremier Sasin.

„Liczę na rozsądek strony związkowej. Protesty dziś nic nie dadzą, nie odwrócą trendów, ale utrudnią prace nad uratowaniem branży” – stwierdził polityk partii rządzącej.

Według zapowiedzi ministra Jacka Sasina, premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić w najbliższym czasie obszerny program ratowania polskiego górnictwa. Plan ten ma obejmować nie tylko Śląsk, ale również tereny, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Ma on zawierać w sobie plan inwestycji oraz górnikom przedstawiona zostanie wizja zastąpienia górnictwa innym miejscem pracy, które wiążą się z wdrażaniem Zielonego Ładu. Wicepremier podkreślał, że rząd jest naciskany przez Unię Europejską do realizacji jej założeń politycznych.

onet/radio zet

REKLAMA

Komentarze